Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy zalewani masowo wielojęzycznym spamem w komentarzach, i Wasze wiadomości musimy z trudem wyłuskiwać, zawieszamy możliwość komentowania postów. Z braku czasu nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego monitorować. Zawsze, w każdej sprawie możecie napisać do nas wiadomość e-mail bądź na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami! :)

czwartek, 31 października 2013

Dzień Wszystkich Świętych


Zaduszki, dzień Wszystkich Świętych... Czas, w którym wspominamy bliskich Nam zmarłych....
My odwiedzimy cmentarze,na których spoczywają Nasi dziadkowie, wujkowie, kuzyni...Wieczne odpoczywanie, racz im dać Panie . . .


Odwiedzimy też miejsca, gdzie spoczywają również Ci, którzy spoczywają z dala od swoich rodzin. Niewielu zapewne odwiedzi ich groby... Mamy na myśli poległych w bojach I i II Wojen Światowych żołnierzy, partyzantów i niewinnych ludzi, mordowanych za pochodzenie, wyznanie, wartości..  Na cmentarzach wojennych spoczywa wielu żołnierzy, często czas i nieprzychylni ludzie zatarli ich imiona, nazwiska, poprzewracali krzyże, nagrobki... Obok siebie spoczywają żołnierze wrogich armii - lub też raczej wrogich sobie przywódców, bo sami żołnierze byli tylko pionkami w wielkiej grze polityków. Oni też płacili najwyższą cenę... Różne narodowości, wyznania, marzenia... Połączyła ich śmierć.

Na Beskidzie Niskim spoczywają dziesiątki tysięcy żołnierzy czasów I i II Wojny Światowej. Na setkach cmentarzy, w mogiłach pojedynczych i zbiorowych, leżą obok siebie polegli armii niemieckiej, rosyjskiej i austro - węgierskiej: Niemcy, Austriacy, Włosi, Czesi, Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Serbowie, Chorwaci, i przedstawiciele wielu innych narodowości. Również w szeregach Armii Czerwonej, Czechosłowackiej, Polskiej i Niemieckiej walczyli żołnierze pochodzący z różnych stron. Walczyli i ginęli tutaj. Cmentarze poległych w 1939 i 1944 roku znajdują się w rejonie Przełęczy Dukielskiej i przy granicy Polsko - Słowackiej.  Spoczywają w Beskidzkiej ziemi partyzanci z oddziałów Polskich, słowackich, łemkowskich i sowieckich, walczących z okupantem hitlerowskim. Wreszcie groby ofiar zamordowanych przez faszystów niemieckich i ukraińskich.
Jadąc, bądź też idąc na groby poległych w latach wojny, warto zboczyć trochę z drogi, niekiedy zagłębić się w lesie i wsłuchać w szum drzew, śpiew ptaków... Wpatrując się dobrze, możemy dostrzec w krajobrazie stare, poskręcane jabłonie, regularne, prostokątne zagłębienia w ziemi,niekiedy z resztkami bierwion, pozostałości po domach, ceglane, często już zawalone piwnice czy też wyniosłe cerkwiska, porosłe drzewami i krzewami, niekiedy ze śladami podmurówki, kamienne krzyże i kapliczki przy zarosłych dziś drogach, rzec by postawionych w środku lasu.. To dawne wsie łemkowskie. Idąc dalej, szukając wśród wielobarwnych drzew, pośród szemrzących strumyków, u podnóży wzgórz, a zazwyczaj w pobliżu cerkwisk - odnajdziemy dawne cmentarze łemkowskie. Pozostali na nich Ci, którym los oszczędził wiele. Porośnięte krzewami, drzewami, często już grubymi, mocno wrosłymi korzeniami w cmentarną ziemię, z kamiennymi i żeliwnymi cokołami, krzyżami, nie zawsze już obecnymi... Pamiętajmy o zmarłych Łemkach w tym dniu, dniu pamięci o WSZYSTKICH zmarłych.
Prosi Was Załoga Łemkowyny...cmentarz wojenny nr 43 Radocyna 
W Króliku Wołoskim . . .


Radocyna 
cmentarz łemkowski w Lipowcu 

cmentarz wojenny nr 59 Przysłup 
Cmentarz w Starym Łupkowiedawny cmentarz łemkowski w Ropicy Górnej (Ruskiej) 
Pozdrawiamy serdecznie.

14 komentarzy:

 1. Jutro to dzień ,w którym powinno się o wszystkich tych, co odeszli pamiętać. Mam jednak obawy, czy na wszystkich grobach zapalą się znicze :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, na wielu grobach nie zapłonie światło. Nie powinno tak być, zapominamy o przodkach... Na szczęście część grobów przynajmniej ogrzeje sie przy migoczących zniczach ;)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 2. Czytam Wasz post i nasuwa mi się smutna refleksja.
  Ta ziemia tak wiele przeszła, wiele wycierpiała... Chyba nie ma takiego drugiego regionu w Polsce gdzie jest tak dużo cmentarzy...Serce się kraje, że większość z nich jest zaopuszczone, zdewastowane, zapomniane...
  Chociaż w tym dniu pamiętajmy o tych ludziach...Wiem, że prawosławni obchodzą Święto Zmarłych w pierwszą Niedzielę po Wielkanocy prawosławnej.
  To nie jest ważne. Ważne aby przystanąć na tym cmentarzu, pomodlić się zapalić znicz.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szybka odpowiedź bo dzień zabiegany ;) Pamietamy o nich. Dziś odwiedzimy cmentarze wojenne, zapalimy znicze, niestety łemkowskich cmentarzy nie mamy możliwości odwiedzić, bardzo żałujemy...
   Pozdrawiamy i dziękujemy Lusiu ;)

   Usuń
 3. Lubię cmentarze z tego rejonu. Powiedz mi, czy na cmentarzach wojennych z I Wojny Światowej w te dni jest też tak odświętnie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy - cmentarze,np ze szlaku frontu wschodniego są zadbane, pielęgnowane, część innych, pielęgnowanych np przez nadleśnictwa, kluby, stowarzyszenia również. Inee - cóż, sama widzisz...
   Pozdrawiamy ;)

   Usuń
 4. Piekne jest to swieto. Jeden z cmentarzy prezentowanych na Waszych zdjeciach pielegnowalismy bedac uczniami szkoly podstawowej. Teraz musze to swieto obchodzic z daleka od kraju. Troszke mi brakuje wagi jaka ten dzien mial w Polsce... Pamietam, a pamiec nie zalezy przeciez od miejsca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mozemy zapytać, gdzie Pan/Pani wówczas mieszkał/ mieszkała? Ciekawi jesteśmy o którym cmentarzu jest mowa... O zmarłych trzeba pamietać, to Nasi przodkowie przecież...
   Pozdrawiamy

   Usuń
 5. Witam!
  Lubię takie stare, nieco opuszczone cmentarze. Na Łemkowynie takich nie brakuje.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. robią wrażenie. Ale na sercu byłoby lżej, widząc je zadbane i uporządkowane :)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 6. Piękne zdjęcia. Będę o Nich pamiętać.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękujemy. Cieszymy się, że będą również w Twojej pamięci.
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapraszam na mojego początkującego bloga o fotografii: http://adrian-fotoblog.blogspot.com jeśli ci się spodoba możesz zostawić komentarz i dodać do obserwowanych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chętnie zajrzymy tutaj dziś wieczorem ;)
   I dziękujemy bardzo za odwiedziny ;)

   Usuń

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.