Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy zalewani masowo wielojęzycznym spamem w komentarzach, i Wasze wiadomości musimy z trudem wyłuskiwać, zawieszamy możliwość komentowania postów. Z braku czasu nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego monitorować. Zawsze, w każdej sprawie możecie napisać do nas wiadomość e-mail bądź na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami! :)

niedziela, 11 listopada 2012

Beskid Niski-Informacje wstępneWitajcie,
Dziś napiszemy kilka słów o samym Beskidzie Niskim, w każdym razie wypada od tego zacząć, i na pewno wielu z was chciałoby dowiedzieć się, gdzie znajduje się ta piękna kraina.
Więc – zaczynamy lekcję nr 1:


Położenie BN w Polsce /z internetu/Beskid Niski usytuowany jest w południowo – wschodniej części Polski, na terenie województw: Małopolskiego i Podkarpackiego.  Geograficznie teren ten zaliczamy do Karpat Zachodnich.  Od wschodu ziemie te graniczą ze znanymi wszystkim Bieszczadami, od zachodu z Kotliną Sądecką. Na północy sąsiadują z Pogórzem Środkowobeskidzkim, a dokładniej – z Obniżeniem Gorlickim i Pogórzem Ciężkowickim. Od południa umownie Beskid Niski kończy się wraz z granicą Polską, a tak naprawdę ma swój ciąg dalszy na terenie Słowacji jako Pogórze Odnawskie. Warto wspomnieć o najwyższym szczycie po stronie Polskiej – Lackowa 997 m. n. p. m. Sąsiedzi mają nieco wyższy szczyt – Busov 1002 m. n. p. m. Szczęściarze, mają jedyny szczyt Beskidzki przekraczający magiczne tysiąc metrów nad poziomem morza.  I tak jak w Polsce najniżej położonym obszarem są Żuławy, tak  „u nas”  jest Przełęcz Dukielska – 500 m. n. p. m. J

Beskid Niski /z internetu/

Teraz napiszemy  coś niecoś o podziale Beskidu Niskiego. Tak więc wyróżniamy następujące krainy geograficzne:
Beskid Gorlicki – usadowiony między doliną rz. Białej a miejscowościami Bartne i Radocyna
Pasmo Magurskie – z przepięknymi grzbietami Magury Wątkowskiej i Małastowskiej
Beskid Dukielski – leży między dolinami rzek: Wisłoki i Taboru
Pasmo Bukowicy i Kamienia – między dolinami Wisłoka i Osławicy
Gniazdo Jawornika – znajduje się między dolinami Wisłoka i Jasiołki
Pasmo Graniczne – znajduje się na wschód od rz. Bełczy
Wzgórza Rymanowskie – leżą po obu stronach pięknej rzeki Tabor
Góry Grybowskie – umiejscowione między dolinami Kamienicy i Białej
Góry Hańczowskie – między dolinami rzek: Białej, Ropy oraz Zdyni.
Pewnie sami zauważyliście, ze tereny Beskidu Niskiego przecinają liczne rzeki. Do najważniejszych rzek należą:  Wisłok (220km ), Wisłoka (164 km ), Biała (ok. 101 km ), Ropa (ok.  79 km ) oraz Jasiołka (76 km) . Oprócz nich można również wyróżnić rzeki Tabor (ok. 28km ) i Osławica (12 km ).
Na terenie Beskidu Niskiego znajdują się dwa ważne parki ochrony przyrody: Magurski Park Narodowy i Jaśliski Park Krajobrazowy.

Logo MPN /z internetu/
MPN założono w  1995 roku w celu ochrony unikatowego obszary przejściowego między Karpatami Zach. A Wschodnimi. Ponad 90% powierzchni zajmują lasy, w których  ma przewagę sosna ,oprócz niej występują liczne lasy bukowe, a także pewna ilość domieszki jedlin i Jaworzyn, rzadkich już w Karpatach. Na resztę powierzchni składają się łąki, pastwiska i torfowiska. Ogółem na florę składa się około 800 gatunków roślin, 453 gatunków grzybów  i 200 gatunków zwierząt (nie licząc owadów). 59 gatunków roślin objętych jest ochroną ścisłą, m.in. Czosnek Niedźwiedzi, Przebiśnieg i Cebulica Dwulistna.  Jeśli chodzi o grzyby to ścisłą ochroną objętych jest 17 gat. m.in. Purchawica Olbrzymia i Smardz Jadalny. Wśród zwierząt również wiele jest objętych ochroną ścisłą, wśród nich: Ptaki - Orlik Krzykliwy (który jest również symbolem MPN ), Orzeł Przedni, Puszczyk Uralski, Ssaki -  Niedźwiedź, Wilk, Ryś i Żbik,  Gady – Jaszczurka Zwinka i Żyworodna, Płazy – Padalec, Traszka Karpacka, Ropucha Zielona, Owady – Nadobnica Alpejska, Niepylak Mnemozyna oraz Ryby – Pstrąg Potokowy i Piekielnica.
Orlik krzykliwy/fot. Lena Król
tablica ostrzegawcza na trasie
Kotań - Grab / fot. Lena Król

     

  
dziewięćsił bezłodygowy
Padalec zwyczajny
                                                 

JPK założono w 1992 roku w celu ochrony Górnego dorzecza Jasiołki i źródlisk Wisłoka. Park ten ochrania powtórnie zdziczałą przyrodę po wysiedleniach ludności Łemkowskiej po 2 wojnie światowej.  Ponad połowę terenu parku zajmują różnorodne lasy, głównie buczyny z domieszką jodły ,jaworu i grabu (tzw. Buczyna karpacka). Z fauny występują tu m.in. rysie, wilki, żbiki i jastrzębie . Teren parku bogaty jest w pozostałości wsi Łemkowskich (cerkwiska, cmentarze, zarysy pól itp), a w płn. – wsch.  części znajdują się pozostałości dawnych kamieniołomów.


JPK logo /z internetu/

zabudowa małomiasteczkowa Jaślisk
       


JPK
cerkwisko w Czystohorbie

  Teraz kilka słów o historii:
Ziemie te miały ważne znaczenie w handlu już w czasach rzymskich, gdyż tędy przebiegał m.in. Szlak Bursztynowy. Natomiast od XIV wieku biegły tędy szlaki handlowo – komunikacyjne z południową Europą. Tereny te również są nierozerwalnie związane z żyjącymi tutaj społecznościami Łemkowskimi (płd. Część Beskidu Niskiego nazywana jest wszakże Łemkowyną! ). Ziemie te posmakowały najazdów tatarskich, węgierskich, szwedzkich i rakoczańskich. Tutaj również walczyli Konfederaci Barscy. Od XIX wieku rozwijał się tutaj przemysł naftowy, zapoczątkowany przez Ignacego Łukasiewicza ( np. w Gorlicach zapłoneła  pierwsza uliczna lampa naftowa na świecie).  Czasy I Wojny Światowej odcisnęły tutaj bolesne piętno – podczas bitwy gorlickiej w 1915 roku, będącej największą skoordynowaną operacją na froncie wschodnim w całej wojnie, ziemie Beskidu Niskiego mocno ucierpiały. Ponownie walki rozegrały się tutaj w 1939 roku w czasie kampanii wrześniowej oraz w roku 1944, podczas tzw. Operacji Dukielsko – Pleszowskiej. Do dziś w krajobrazie pozostały stałe elementy przypominające o wojnach światowych: dziesiątki cmentarzy wojennych, pomniki, mauzolea. Nie można zapomnieć o czasach działalności UPA, przypadających na lata 1943 – 1947. Zginęło wówczas tysiące niewinnych ludzi, a dziesiątki tysięcy, pochodzenia ukraińskiego i łemkowskiego  zostało wysiedlonych  w różne strony Polski (akcja Wisła). Wysiedlenia te szczególnie boleśnie odczuli Łemkowie, niezwiązani z UPA i ich niepodległościowo – faszystowskimi dążeniami. Czasy komunistyczne przyniosły rozwój licznych PGR- ów, które upadły wraz z nadejściem roku 1989. Po przemianach politycznych zaczął się, trwający do dziś rozwój turystyczny i gospodarczy tego regionu.

jeden z wielu krzyży przydrożnych

  
cmentarz Łemkowski (Pętna)


Pomnik w Ropiance /z internetu
              
cmentarz wojenny na Rotundzie


     


Na zakończenie wspomnimy iż Beskid Niski jest najniższym, a jednocześnie najrozleglejszym obszarem górskim w Polsce.

Na dziś to tyle, dziękujemy J
I do zobaczenia.


12 komentarzy:

 1. Jeśli potrzebujecie szerszej strony, to możecie ją poszerzyć w projektancie szablonów (Szablon-->Dostosuj). Tam w którejś z kategorii będą takie dwie linijki i za ich pomocą można zmienić szerokość strony głównej i bocznej. Pzdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy serdecznie i również gorąco pozdrawiamy :) Poprawimy się :)

   Usuń
 2. Witajcie!
  Już wpisuję Was do moich ulubionych. Tym samym mam nadzieję, że Wasz blog zostanie rozpropagowany. Będę u Was gościć. Jestem oczarowana i zafascynowana Beskidem Niskim.
  Cudownymi krajobrazami, wspaniałymi zabytkami i fantastycznymi ludźmi, których spotyka się tutaj na każdym kroku.
  Mam nadzieję, że będziecie u mnie również gościć.
  Już teraz zapraszam.
  Ślę moc pozdrowień
  Lusia

  OdpowiedzUsuń
 3. Kochani, zlikwidujcie weryfikację obrazkową przy publikowaniu komentarzy.
  Musicie wejść w Posty i komentarze i tam będzie weryfikacja - ma być nie.
  Pozdrawiam
  Lusia

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękujemy za radę i miłe słowa, nawet nie wiesz Łucjo jaką nam przyjemnośc sprawiłaś :) Dziękujemy serdecznie :)
  Mamy nadzieję że znajdziesz tutaj swój mały zaczarowany świat :)
  Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już się poprawiliśmy :) Jeśli dostrzeżecie kolejne niedogodności, dajcie znac, a zrobimy co tylko w naszej mocy by było wam tutaj dobrze :) W końcu Beskid Niski ma czarowac, nie rozczarowywac ;)

  Ostante zdravy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witanko
  interesujący blog :) ciekawa tematyka, chętnie odwiedzam te miejsca :)
  życzę samych sukcesów

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak wspaniale piszesz o Beskidzie Niskim. Przyznam rację jest piękny. Będę częstym gościem na waszym blogu. Przypadek sprawił, że tutaj się znalazłam i zostaję na dłużej. A wasz blog wpisuję do ulubionych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dziękujemy bardzo, to wspólna praca jest :) i wspólna praca ;) My również Ciebie nawiedzimy :)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 8. chciałem coś poczytać o beskidzie ale się nie da ze względu na kolor czcionki i tła

  OdpowiedzUsuń
 9. hm, dziwne - WSZYSCY odwiedzający są zadowoleni z aktualnego układu kolorystycznego - wcześniej, owszem, były kłopoty, teraz jednak przecież wszystko jest czytelne. A jaki kolor czcionki by Ci odpowiadał? I przedstaw się, prosimy ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.