Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy zalewani masowo wielojęzycznym spamem w komentarzach, i Wasze wiadomości musimy z trudem wyłuskiwać, zawieszamy możliwość komentowania postów. Z braku czasu nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego monitorować. Zawsze, w każdej sprawie możecie napisać do nas wiadomość e-mail bądź na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami! :)

poniedziałek, 26 listopada 2012

Łemkowie - zapoznanie sie

Łemkowie zamieszkiwali znaczną cześć Karpat. Sami nazywali siebie Rusnakami. Nazwa ta łączyła ludy zamieszkujące praktycznie całe pasmo tychże gór. Nazwa Łemkowie występuje tylko w Polsce i została nadana po trochę jakby drwiąco, gdyż w rozmowie często używali słowa „lem" oznaczającego "tylko, jeno ". Nazwa ta stopniowo się upowszechniła.  


Ziemie zamieszkiwane przez Łemków w 1944 roku /z internetu/


Łemkowie zajmowali sie przede wszystkim rolnictwem, jednak warunki górskie zbytnio temu nie sprzyjały. Wiele rodzin utrzymywało się tez z innych zajęć, np. handel, produkcja rzemieślnicza, produkcja mazi, dziegciu, obróbka kamienia, koronkarstwo, wytwarzanie drewnianych przedmiotów. W wsiach łemkowskich występowała zagroda jedno budynkowa (Łemkowszczyzna środkowa i wschodnia) lub dwu budynkowa (Łemkowszczyzna zachodnia). Łemkowski dom to chyża. Na zagrodę jedno budynkową składały się: pomieszczenie mieszkalne, pomieszczenie gospodarcze oraz pomieszczenie dla zwierząt. W jednej stronie chyży znajdowała sie cześć mieszkalna, najczęściej dwuizbowa (izba i alkierz), a po drugiej stajnia z boiskiem. Do izby wchodzono przez sień. Dach kryto słomą, a w późniejszym okresie gontem. Ściany budowano z belek świerkowych lub jodłowych. Okna były stosunkowo małe. W zagrodach dwubudynkowych dodatkowo był sypanec-czyli spichlerz, w którym przechowywano zboże itp. Przez bardzo długi czas chyże były kurne, czyli bez komina, dym z pieca unosił sie w izbie lub przedostawał się do sieni. Dopiero w okresie międzywojennym budowano piece z kominami. Wewnątrz chyży panował na ogól półmrok, gdyż przez małe okna docierało niewiele światła. W chyży znajdowały sie poza dużym piecem również stół, ławy, które w nocy służyły do wypoczynku, kołyska. Charakterystycznym elementem był żad ikon, wiszących pod sufitem.


Chyża w Nowicy /z internetu/Kolejnym bardzo charakterystycznym elementem kultury Łemków są barwne stroje.
 Na całym obszarze Lemkowyny występowały te Same zasadnicze części. W ubiorze 
męskim była to lniana koszula-soroczka, lniane spodnie-nohawky i sukienne-chołośni,
 kamizelka z sukna-łajbyk,bruszlyk, kapelusz filcowy-uhersky, obuwie skórzane-kierpci,
 przywiązywane do spodni. Jako okrycie wierzchnie noszono hunie. Zamożniejsze osoby
 nosiły czuche-obszerny płaszcz. Strój kobiecy był bardziej barwny- lniana koszula,
 wyszywana ściegiem krzyżykowym, spódnica-kabat, z przodu zasłonięta zapaskom. 
Na koszule zakładano gorsety. Na głowę zakładano chustki-dziewczęta, a kobiety 
czepki. Na ramiona zarzucano również chustę zwaną-płachta. Na nogi zakładano skórzane
 obuwie-kierpci.

 
Lemkynie w stroju ludowym /fot. wyciszkiewicz.chojnow.eu/To tylko informacje wstępne, poszczególne tematy, mamy nadzieję ze ciekawe, poruszymy w osobnych tematach, i tak powiemy coś niecoś o stroju, języku, kulturze, zabudowie.. Zakrasimy to też i Naszymi zdjęciami, nie tylko ilustracjami z internetu :) Zobaczycie sami,

Pozdrawiamy gorąco,
Ostante zdravy :)
 
 


5 komentarzy:

 1. Domostwa Łemków poznałam w sanockim skansenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witajcie!!!!!
  Z utęsknieniem czekałam na Wasz kolejny post.
  W końcu JEST! Huura.
  Przeczytałam z uwagą co napisaliście o Łemkach, jednak czekam na szczegółowe posty o języku a nade wszystko o kulturze i tradycjach...
  Ciekawi mnie czy można zobaczyć łemkowskie chaty w Waszych miejscowościach?Jeżeli tak, to mam nadzieję, że zrobicie zdjęcia i zamieścicie na blogu.
  Oczywiście, że widziałam je w skansenach ale zobaczyć, że istnieją i mieszkają w nich ludzie to całkiem coś innego...
  Przesyłam moc pozdrowień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można je zobaczyc, a owszem, ale rzadko i nie wszędzie.. Łatwiej o opuszczone cmentarze.. Planujemy fotorelacje z którejś z Naszych wypraw ale problemy techniczne jak narazie nam to uniemożliwiaja ;) A tak jak rzekliśmy - podzielimy wszystko stopniowo, dla smaczku .. :)
   Pozdrawiamy gorąco i dziękujemy Łucjo :)

   Usuń
 3. zapraszam na konkurs http://giekana.blogspot.com/2012/11/kolejny-konkurs.html

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.