Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy zalewani masowo wielojęzycznym spamem w komentarzach, i Wasze wiadomości musimy z trudem wyłuskiwać, zawieszamy możliwość komentowania postów. Z braku czasu nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego monitorować. Zawsze, w każdej sprawie możecie napisać do nas wiadomość e-mail bądź na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami! :)

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Beskidzka Trasa Kurierska "Jaga - Kora"Witajcie,

Dziś chciałam Wam przedstawić kolejny szlak znajdujący się na uroczym terenie Beskidu Niskiego. Niestety sami jeszcze nie mieliśmy okazji na nim przebywać, ale wszystko przed nami.:) Co zaskakujące, a zarazem wspaniałe istnieje on dopiero od tamtego roku  miało miejsce jego uroczyste otwarcie. Szlak ten ma długość 27 km, a sam pomysł wziął się z chęci odnowienia tradycji rajdów turystycznych „Szlakami Kurierów Beskidzkich”.
"Jaga-Kora"/www.beskidniski.org.pl/

Swój początek ma w Rymanowie, następnie została wyznaczona przez Wołtuszową, Wisłoczek, Jawornik, Polańską, Polany Surowicze, Wolę Niżną, aż do Jasiela.
/www.beskidniski.org.pl/

Trasa ta jest rekonstrukcją historycznego szlaku kurierskiego Komendy Głównej ZWZ AK prowadzącego przez teren Beskidu Niskiego funkcjonariuszy w latach II Wojny Światowej. Tym „zielonym traktem” przemieszczali się rozmaici ludzie, począwszy od tych, którym groziło prześladowanie, a skończywszy na tych którzy chcieli walczyć z bronią w ręku w jednostkach polskich, formowanych na terenie państw koalicji antyhitlerowskiej.
/www.beskidniski.org.pl/


.
Co ciekawe, trasę tą przemierzył 45 razy Jan Łożański pseudonim „Orzeł”  kilkakrotnie więziony przez gestapo i Węgrów. Po wojnie aresztowany i osadzony we Wronkach, w których to zastała go amnestia. Swoje wspomnienia publikował w „Roczniku Sanockim”, książce „Kurierskim szlakiem po Beskidzie Niskim” i w książce „W więzieniach PRL”. Właśnie te wspomnienia zainspirowały grono osób z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które rozpoczęły działania mające na celu utworzenie szlaku.
Szlak ten działał pod kryptonimem „Jaga” od wiosny 1940 do połowy 1942, następnie zmieniono nazwę na „Kora” i pod tą nazwą funkcjonowała do końca wojny 


Oznaczenie szlaku w Jasielu

Celem utworzenia tej trasy było przede wszystkim ukazanie wspaniałych terenów, przez które ten szlak jest przeprowadzony, a także zachowanie pamięci historycznej o wydarzeniach, które miały miejsce na tym terenie. Powiązać przyjemne z pożytecznym, wędrowanie po tych terenach to sama przyjemność, a jeżeli przy okazji wędrówek mamy świadomość, że wędrujmy trasą którą kilkanaście lat temu przemierzali żołnierze i ludzie chcący uniknąć prześladowań hitlerowskich, to 
sądzę, że doznamy niesamowitego wrażenia.11 kwietnia 2012 roku miał miejsce I RAJD SZLAKIEM KURIERÓW BESKIDZKICH trasą „Las”.Mamy nadzieję, że tego typu działania będą kontynuowane. Ziemia Beskidzka kryje wiele tajemnic, które warto odkrywać i o których warto pamiętać.


Serdecznie pozdrawiamy:)


12 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy szlak. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. ...interesujące, dla mnie nie tylko na piękno przyrody ale również za możliwość niemal dotknięcia historii.
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczny post, bardzo ciekawy temat, może kiedyś uda mi się pokonać ten szlak:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak odwiedzicie ten szlak, to pokażcie zdjęcia, bo jestem ciekawa jego przyrody, widoków. Aspekt historyczny jest rzeczywiście wzruszający i ekscytujący. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za informację, może i mnie się kiedyś uda zawitać na ten szlak! :)
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Marzenia i pragnienia mam wielkie... Szlak bardzo interesujący...
  Gorzej z realizacją.
  Och ten brak czasu...
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękujemy serdecznie za dobre słowa, i ,iłość do przyrody i historii :) Jeśli tylko się tam pojawimy, a mamy taki zamiar to na pewno zdamy dokłądną relację :)
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 8. Zmieniłam adres bloga z wierszami i bloga z opowiadaniami, więc teraz promujecie na blogrolle podszywacza i uzurpatora, który sobie przywłaszczył poprzedni adres bloga z wierszami... :-/ Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My tylko czekaliśmy cierpliwie, ze może wrócisz do bloggera... Wiec usuwamy go natychmiast..

   Usuń
  2. Wrócić można, jak się skądś odchodzi, a ja przecież nigdy nie odeszłam z bloggera. :-) Jestem tutaj cały czas i cały czas prowadzę swoje blogi, tyle, że tak jak wspomniałam wcześniej, pod innymi adresami, które widać w moim profilu i na liście czytelniczej podmiotów obserwujących.

   Usuń
 9. Dobrze że zalinkowaliście w waszym ostatnim poście, bo mi ta notka umknęła.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.