dziś pragniemy Wam zaprezentować całkiem urocze zwierzątka, które są jednak czasem nie lada postrachem szczególnie dla osobników z długimi włosami :D. Mowa o nietoperzach. Są to jedyne ssaki, które aktywnie używają skrzydeł. Dzielą się na ok. 950 gatunków, które dzielą się na dwa podrzędy: owocożerne i owadożerne. Zamieszkują one całą kulę ziemską z wyjątkiem Antarktydy.
/hades.fla.pl/ |
Zwierzęta te są niezwykle mądre i zawsze to co zachwycało mnie w nich jeszcze w czasach dzieciństwa - to system echolokacji którym posługują się przy zdobywaniu pożywienia. Wszystkie te zwierzaki podobnie jak sowy polują w nocy, przesypiając dzień. Zwisają one głową w dół zaczepione palcami stóp, które samoczynnie podginają się pod wpływem ciężaru - nietoperz dzięki temu nie meczy się. Podczas snu dostosowują one temperaturę swojego ciała do temperatury otoczenia, spowalnia się im w tym czasie akcja serca i oddechu przez co minimalizują straty energii. Jeżeli występują niekorzystne warunki do żerowania potrafią one znacznie spowolnić przemianę swojej materii tak by przetrwać ciężkie czasy.
/www.polskieradio.pl/ |
Desmoidus rotundus - wampir zwyczajny
Diaemus youngi - wampir białoskrzydły
Dyphylla ecaudata - wampir sierścionogi
wampir zwyczajny/mrowkojad.wordpress.com/ |
Mowa o Podkowcu Małym. jest to jeden z najmniejszych nietoperzy występujących na terenie Polski. Jego długość wynosi ok. 40 mm, waga 3,5-10 g, zaś rozpiętość skrzydeł dochodzi do 250 mm. Na grzbiecie posiada szarobrązowe futerko, zaś na brzuchu szare, lub szaro-białe. Uszy spiczaste i szerokie, skrzydła szerokie i zaokrąglone na końcach., ogon dość krótki. Posiada bardzo ciemne błony skrzydłowe, natomiast pyszczek i uszy są nieco jaśniejsze. Dookoła nozdrzy posiada charakterystyczną podkowę, która służy do skupiania sygnałów echolokacyjnych. Co ciekawe podczas spoczynku nie składa skrzydeł jak większość gatunków, lecz owija się nimi szczelnie, co na pierwszy rzut oka przypomina kokon owada.
Występuje w Południowej i Środkowej Europie. W Polsce najczęściej spotyka się go w Karpatach, na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej i Sudetach. Rzadziej występuje na Nizinie Śląskiej. Mimo licznego występowania w Karpatach i na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej jest uważany za gatunek zagrożony.
Tablica inf. przy kościele w Ropie - siedzibie Podkowców Małych /SD/ |
Latem zamieszkuje bardzo ciepłe, bezwietrzne , ciemne kryjówki gdzie temperatura sięga nieraz 30 stopni Celsjusza . Na sen zimowy wybierają miejsca o wysokiej wilgotności i stosunkowo wysokiej temperaturze powietrza w porównaniu do innych gat krajowych 6-9 stopni. Co ciekawe nie tworzą one skupień podczas hibernacji - nie stykają się ciałami.
Żywią się owadami, które latają nocą głównie: muchówki, motyle nocne, owady odbywające rójkę nad wodą. Potrafi też polować na pająki i nielotne bezkręgowce.
Jego długość życia wynosi 3-4 lata. najdłużej żył osobnik mający 29 lat i 5 miesięcy.
/www.ekologia.pl/ |
Oto co nieco na temat nietoperzy:) Mamy nadzieję że zaciekawiliśmy Was tym zwierzakiem :)
Pozdrawiamy serdecznie
źródła:
wikipedia.org
podkowiec.pronatura.pl
www.ekolologia.pl
Nie są sympatyczne. Ale mądre za to.
OdpowiedzUsuńஇڿڰۣ-- இڿڰۣ--இڿڰۣ-- இڿڰۣ--
♥... Dzień piękny, pogodny .
♥... Słońce świeci na niebie .
♥... A ja wraz z tym słoneczkiem
♥... Ślę uśmiechy dla Ciebie.
♥... Serdecznie Cię pozdrawiam
♥... i dobry humorek zostawiam.
இڿڰۣ-- இڿڰۣ--இڿڰۣ-- இڿڰۣ--
________ (¯`:´¯)⋰⋰⋰⋰⋰⋰
Owszem są bardzo mądre:), jak już wspominaliśmy niesamowicie ciekawy jest ich system echolokacji. Sympatyczne też są na swój sposób:)
UsuńPozdrawiamy :)
No i Agatuszko dziękujemy serdecznie za kilka słodkich rymowanych słów, oplecionych pięknymi różami :D
UsuńWampirek ciut przerażający :D
OdpowiedzUsuńto prawda:D ale całe szczęście nie żyją u Nas i jeżeli nie wybieramy się w okolce gdzie one żyją nie ma się czego obawiać :)
UsuńPozdrawiamy :)
interesujący artykuł, szkoda, że tak mało.
OdpowiedzUsuńNietoperze brzydko wyglądają ale są tak niezwykle ciekawe.
Pozdrawiam
Niestety ostatnio mamy natłok zajęć. Nietoperze są niezwykłe:)
UsuńPozdrawiamy
Dawniej stworzenie to uważano za krwiopijcę a przecież nietoperze są bardzo pożyteczne.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie:)
Oczywiście że są pożyteczne:)jak widzisz przedstawiliśmy tu dowody że nie całkiem były to błędne myśli może ktoś kiedyś zasłyszał że nietoperze piją krew i tak już zostało:)
UsuńPozdrawiamy
Tu w ogóle mamy ciekawy temat
OdpowiedzUsuńA propos - zapraszam do Bukowca latem nietoperze mieszkają na poddaszu kościoła, zimą przenoszą się do jaskini (i wtedy jest ona zamknięta).
Dla nas ludzi iluminacja kościołów nocami to atrakcja, dla nietoperzy i sów... koszmar. Jak rozwiązać problem?
Widzę to w ten sposób - zawsze zostawiać nieoświetloną jedną połać dachu, w której znajdą możliwość wejścia do środka.
O dziękujemy bardzo za zaproszenie, kiedyś z chęcią odwiedzimy te strony. Dobry pomysł:) akurat ten kościół nie jest oświetlony więc nie ma konfliktu na polu przyroda-człowiek:)
UsuńPozdrawiamy
Witam!
OdpowiedzUsuńWielu boi się nietoperzy, ja nie.
Pozdrawiam serdecznie.
Michał
Witaj:)
UsuńTo dobrze, że nie boisz się tych stworzeń, bo i nie ma czego :) Są pożyteczne a nie straszne:)
Pozdrawiamy