Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy zalewani masowo wielojęzycznym spamem w komentarzach, i Wasze wiadomości musimy z trudem wyłuskiwać, zawieszamy możliwość komentowania postów. Z braku czasu nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego monitorować. Zawsze, w każdej sprawie możecie napisać do nas wiadomość e-mail bądź na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami! :)

niedziela, 25 maja 2014

Co w kościele straszy czyli o nietoperzach

Witajcie,
dziś pragniemy Wam zaprezentować całkiem urocze zwierzątka, które są jednak czasem nie lada postrachem szczególnie dla osobników z długimi włosami :D. Mowa o nietoperzach. Są to jedyne ssaki, które aktywnie używają skrzydeł. Dzielą się na ok. 950 gatunków, które dzielą się na dwa podrzędy: owocożerne i owadożerne. Zamieszkują one całą kulę ziemską z wyjątkiem Antarktydy. 


/hades.fla.pl/

Zwierzęta te są niezwykle mądre i zawsze to co zachwycało mnie w nich jeszcze w czasach dzieciństwa - to system echolokacji którym posługują się przy zdobywaniu pożywienia. Wszystkie te zwierzaki podobnie jak sowy polują w nocy, przesypiając dzień. Zwisają one głową w dół zaczepione palcami stóp, które samoczynnie podginają się pod wpływem ciężaru - nietoperz dzięki temu nie meczy się. Podczas snu dostosowują one temperaturę swojego ciała do temperatury otoczenia, spowalnia się im w tym czasie akcja serca i oddechu przez co minimalizują straty energii. Jeżeli występują niekorzystne warunki do żerowania potrafią one znacznie spowolnić przemianę swojej materii tak by przetrwać ciężkie czasy. /www.polskieradio.pl/
Pisząc o nietoperzach nie można pominąć ich związku z wampirami. Istnieje faktycznie taki gatunek nietoperzy, które żywią się krwią zwierząt stałocieplnych. Ich ugryzienia są niemal niezauważalne - posiadają one bardzo ostre zęby, a ich ślina silnie znieczula. Są to niewielkie zwierzęta ich masa nie przekracza 30 g, a rozpiętość skrzydeł 40 cm. Co ciekawe, wampirowate potrafią nie tylko latać, ale skakać i szybko biegać. Żyją one w strefie tropikalnej, szczególnie w Ameryce Środkowej i Południowej. Więc nie ma obawy, że wędrując wieczorem napadnie nas jakiś wygłodniały nietoperz:D Niestety prócz tego, że osłabiają zwierzęta wypijając im krew to przenoszą również wściekliznę. Ciekawym zjawiskiem jest też przekazywanie części posiłku osobnikom, którym nie udało się nic upolować. Do tej ciekawej podrodziny należą tylko 3 gatunki:
Desmoidus rotundus - wampir zwyczajny
Diaemus youngi - wampir białoskrzydły
Dyphylla ecaudata - wampir sierścionogi


wampir zwyczajny/mrowkojad.wordpress.com/
Teraz chcielibyśmy zaprezentować wam nieco mniej żarłoczne nietoperze zamieszkujące teren Beskidu Niskiego, a dokładniej kościół w Ropie.

 Mowa o Podkowcu Małym. jest to jeden z najmniejszych nietoperzy występujących na terenie Polski. Jego długość wynosi ok. 40 mm, waga 3,5-10 g, zaś rozpiętość skrzydeł dochodzi do 250 mm. Na grzbiecie posiada szarobrązowe futerko, zaś na brzuchu szare, lub szaro-białe. Uszy spiczaste i szerokie, skrzydła szerokie i zaokrąglone na końcach., ogon dość krótki. Posiada bardzo ciemne błony skrzydłowe, natomiast pyszczek i uszy są nieco jaśniejsze. Dookoła nozdrzy posiada charakterystyczną podkowę, która służy do skupiania sygnałów echolokacyjnych. Co ciekawe podczas spoczynku nie składa skrzydeł jak większość gatunków, lecz owija się nimi szczelnie, co na pierwszy rzut oka przypomina kokon owada. 
Występuje w Południowej i Środkowej Europie. W Polsce najczęściej spotyka się go w Karpatach, na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej i Sudetach. Rzadziej występuje na Nizinie Śląskiej. Mimo licznego występowania w Karpatach i na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej  jest uważany za gatunek zagrożony. 
Tablica inf. przy kościele w Ropie - siedzibie Podkowców Małych /SD/Latem zamieszkuje bardzo ciepłe, bezwietrzne , ciemne kryjówki gdzie temperatura sięga nieraz 30 stopni Celsjusza . Na sen zimowy wybierają miejsca o wysokiej wilgotności i stosunkowo wysokiej temperaturze powietrza w porównaniu do innych gat krajowych  6-9 stopni. Co ciekawe nie tworzą one skupień podczas hibernacji - nie stykają się ciałami. 
Żywią się owadami, które latają nocą głównie: muchówki, motyle nocne, owady odbywające rójkę nad wodą. Potrafi też polować na pająki i nielotne bezkręgowce. 
Jego długość życia wynosi 3-4 lata. najdłużej żył osobnik mający 29 lat i 5 miesięcy. 


/www.ekologia.pl/

Oto co nieco na temat nietoperzy:) Mamy nadzieję że zaciekawiliśmy Was tym zwierzakiem :)
Pozdrawiamy serdecznie

źródła:
wikipedia.org
podkowiec.pronatura.pl
www.ekolologia.pl

13 komentarzy:

 1. Nie są sympatyczne. Ale mądre za to.
  இڿڰۣ-- இڿڰۣ--இڿڰۣ-- இڿڰۣ--
  ♥... Dzień piękny, pogodny .
  ♥... Słońce świeci na niebie .
  ♥... A ja wraz z tym słoneczkiem
  ♥... Ślę uśmiechy dla Ciebie.
  ♥... Serdecznie Cię pozdrawiam
  ♥... i dobry humorek zostawiam.
  இڿڰۣ-- இڿڰۣ--இڿڰۣ-- இڿڰۣ--
  ________ (¯`:´¯)⋰⋰⋰⋰⋰⋰

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem są bardzo mądre:), jak już wspominaliśmy niesamowicie ciekawy jest ich system echolokacji. Sympatyczne też są na swój sposób:)
   Pozdrawiamy :)

   Usuń
  2. No i Agatuszko dziękujemy serdecznie za kilka słodkich rymowanych słów, oplecionych pięknymi różami :D

   Usuń
 2. Wampirek ciut przerażający :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda:D ale całe szczęście nie żyją u Nas i jeżeli nie wybieramy się w okolce gdzie one żyją nie ma się czego obawiać :)
   Pozdrawiamy :)

   Usuń
 3. interesujący artykuł, szkoda, że tak mało.
  Nietoperze brzydko wyglądają ale są tak niezwykle ciekawe.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ostatnio mamy natłok zajęć. Nietoperze są niezwykłe:)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 4. Dawniej stworzenie to uważano za krwiopijcę a przecież nietoperze są bardzo pożyteczne.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście że są pożyteczne:)jak widzisz przedstawiliśmy tu dowody że nie całkiem były to błędne myśli może ktoś kiedyś zasłyszał że nietoperze piją krew i tak już zostało:)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 5. Tu w ogóle mamy ciekawy temat
  A propos - zapraszam do Bukowca latem nietoperze mieszkają na poddaszu kościoła, zimą przenoszą się do jaskini (i wtedy jest ona zamknięta).

  Dla nas ludzi iluminacja kościołów nocami to atrakcja, dla nietoperzy i sów... koszmar. Jak rozwiązać problem?
  Widzę to w ten sposób - zawsze zostawiać nieoświetloną jedną połać dachu, w której znajdą możliwość wejścia do środka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O dziękujemy bardzo za zaproszenie, kiedyś z chęcią odwiedzimy te strony. Dobry pomysł:) akurat ten kościół nie jest oświetlony więc nie ma konfliktu na polu przyroda-człowiek:)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 6. Witam!
  Wielu boi się nietoperzy, ja nie.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj:)
   To dobrze, że nie boisz się tych stworzeń, bo i nie ma czego :) Są pożyteczne a nie straszne:)
   Pozdrawiamy

   Usuń

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.