Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy zalewani masowo wielojęzycznym spamem w komentarzach, i Wasze wiadomości musimy z trudem wyłuskiwać, zawieszamy możliwość komentowania postów. Z braku czasu nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego monitorować. Zawsze, w każdej sprawie możecie napisać do nas wiadomość e-mail bądź na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami! :)

niedziela, 28 września 2014

fauna Beskidu Niskiego - Żaba Trawna

Witajcie,
jesień i zima nie są ulubioną porą dla tego stworzenia - wręcz przeciwnie.. Niemniej jednak dziś przedstawimy Wam Żabę trawną :)
Jak sama nazwa wskazuje przedstawiciele tego gatunku żyją przez większość życia na lądzie. Te żabki są niezwykle aktywne i odporne na zmianę temperatury i złe warunki atmosferyczne. Budzą się nieraz już w marcu, gdy jeszcze zalega śnieg i mają się dobrze do późnej jesieni. Jedynie okres godowy spędzają w zbiornikach wodnych. Najchętniej zimują w szlamie zalegającym na dnie zbiorników wodnych.

Żaba trawna należy do gatunku płazów z rodziny żabowatych, i do rodzaju tzw. żab brunatnych. Po łacinie wspomniana żaba nazywa się mniej "swojsko" - Rana temporaria. Pozostańmy więc lepiej przy polskim języku :)

Na początek wygląd. Na pewno każdy z Was tą żabkę widział, jednak nie można tego działu pominąć. Płaz osiąga zazwyczaj 7 cm długości, ale czasem zdarzają się osobniki nawet 11 centymetrowe. Ciało ma smukłe, pysk szeroki a oczy wyłupiaste. Na ubarwienie składają się różne odcienie brązu, na tym "tle" występują nieregularne, ciemnobrązowe i czarne plamy. U samców w okresie godowym zmienia się nieco ubarwienie - podgardle zmienia kolor na ciemnoniebieski, a na pewien czas zanikają plamy na grzbiecie.


w miłosnym uścisku.../Owczary/

Występowanie: Spotykana jest często. Występuje od na obszarze od płn. Płw. Iberyjskiego do przez Europe Środkową i Płn., Azję, aż po Wyspy Japońskie. De facto jest jedynym płazem żyjącym w pasie arktycznej tundry. Wytworzyła kilka gatunków na tym terenie.
Siedlisko tej żaby odzwierciedla sam Beskid Niski - żaby te bowiem uwielbiają życie w lasach, zarówno liściastych jak też iglastych i mieszanych. Dobrze się jej żyje też na łąkach, nieużytkach i na obszarach aktywności rolniczej. Żyje też naturalnie na bagnach i torfowiskach. Słowem - w Polsce (i na BN) można ją spotkać niemal wszędzie. Jednak aktywność rolnicza jej szkodzi, i dziesiątkuje populacje tego sympatycznego płaza.

Rozród: samice składają skrzek od końca marca do późnego czerwca w zarośniętych zbiornikach wodnych od 5-50 cm głębokości jak stawy, bagna, jeziora, rowy, kałuże, rzeki o wolnym nurcie. Zazwyczaj zdarza się że wiele samic składa jaja w tym samym miejscu, wg niektórych źródeł - samica nie szuka starannie dobrego miejsca do tego celu. Skrzek ma postać galaretowatych kulistych kłębów. Taka postać minimalizuje wahania temperatury i chroni przed drapieżnikami. Kijanki przeobrażają się od czerwca do sierpnia. Ich wielkość może być różna w zależności od warunków panujących w zbiorniku wodnym, Im woda niższa tym wolniej przebiega przemiana, jednak opłaca się ona, gdyż jako żaba ma większą szansę na przetrwanie zimy. W górach zaobserwowano jednak zimujące kijanki. Po przeobrażeniu żabki mają od 1-1,5 cm długości. Dojrzałość płciową osiągają nie później niż w 3 roku życia trwającego 6-8 lat. Samice osiągają dojrzałość płciową rok później niż samce związku z tym cechuje je większa masa ciała. 


młody osobnik w rowie z wodą /Świerzowa Ruska/
Pożywienie: co ciekawe w początkowym stadium rozwoju czyli jako kijanka żywi się glonami roślinami wodnymi i drobnymi zwierzątkami zamieszkującymi wody. Osobniki dorosłe mają nieco odmienny jadłospis od tego co jadały w młodości - stają się mięsożerne. Najchętniej polują o zmierzchu, w nocy, a także podczas deszczu na różnego rodzaju owady ślimaki, a nawet przedstawicieli własnego gatunku.

Opisaliśmy pokrótce co jadają żaby teraz skupimy się na tym dla kogo one stanowią pożywienie. Otóż nie pogardzą nimi rozmaite zwierzęta. Z gadów chętnie zapolują na nie m.in. zaskrońce i żmije, nie pogardzą nimi też ptaki drapieżne i sowy. Ssaki też chętnie je spałaszują w szczególności jeże i borsuki.

Czy jest ona zagrożona wyginięciem? Nie. Występuje bardzo licznie jest najczęściej spotykanym płazem w lasach Europy Środkowej. Jedyne co jej zagraża to my sami, a raczej czynności jakie wykonujemy pozbawiając żabę środowiska życia. Nie wskazane dla tego gatunku jest osuszanie terenu, wylesianie terenów, a także zanieczyszczanie wód, które są idealnym środowiskiem do rozmnażania się tego jak i wielu innych gatunków:)

Serdecznie pozdrawiamy!

Źródła;
www.wikipedia.org
www.pkwe.pl
www.ekologia.pl
www.medianauka.pl


8 komentarzy:

 1. Dobrze, że nie jest zagrożona wyginięciem. Pozytywna wiadomość, bo tyle się słyszy o zwierzętach zagrożonych.
  Wygląda sympatycznie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to pozytywna wiadomość:) jednakże nie zmienia to faktu, że należy dbać o środowisko naturalne i nie zanieczyszczać go:) co do wyglądu to faktycznie sympatyczna:)
   Pozdrawiamy!

   Usuń
 2. czyli wiosna jesienią :-)
  miłosny uścisk to ampleksus - ślepa uliczka ewolucji. Samiec wpija się w samicę, chcąc być pierwszym który zapłodni skrzek - tylko że w ten sposób i siebie a co gorsza ją wystawia na większe niebezpieczeństwo. Opisane są przypadki ampleksusu zbiorowego który najzwyczajniej w świecie samicą udusił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak czytaliśmy nieco o tym zjawisku, jednak nie chcieliśmy się rozwodzić na ten temat na blogu:) matka natura potrafi zaskakiwać:)
   Pozdrawiamy!

   Usuń
 3. Wiosną też pisałem o tym cudownym zjawisku przyrodniczym.
  Pozdrawiam Was serdecznie :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz:) to zatem zaciekawionych tym tematem odsyłamy do Ciebie :)
   Pozdrawiamy Serdecznie

   Usuń
 4. Nie jest to najpiękniejsze stworzenie ale za to bardzo pożyteczne.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, jednak ma swój urok:) poza tym jak każde zwierzę jest niezwykle ważne w ekosystemie:)
   Pozdrawiamy:)

   Usuń

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.