Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy zalewani masowo wielojęzycznym spamem w komentarzach, i Wasze wiadomości musimy z trudem wyłuskiwać, zawieszamy możliwość komentowania postów. Z braku czasu nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego monitorować. Zawsze, w każdej sprawie możecie napisać do nas wiadomość e-mail bądź na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami! :)

niedziela, 5 października 2014

flora Beskidu Niskiego - wrzos

Witajcie!

Co prawda jest to roślina bardziej wrześniowa (wrzesień wziął swą nazwę właśnie od kwitnących wrzosów) ale mamy nadzieję, że ją także w październiku.
wrzos pospolity /źródło: pl.wikipedia.org/

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) należy do rodziny wrzosowatych. Jest to roślina zimozielona (nie tracąca liści na zimę) i mrozoodporna - nic dziwnego więc że jest często spotykana w Beskidzie Niskim. Jest rośliną wieloletnią.

Występowanie:
Spotkać go można niemal wszędzie. Wrzosy rosną w Europie (całej!) oraz w części Azji - Turcji i na Syberii. Oprócz tego roślina ta występuje w Północnej Afryce, Australii, Nowej Zelandii i w Ameryce Płn - na dwóch ostatnich kontynentach pojawił się wraz z Europejskimi zdobywcami...


wrzosy w Bartnym (wrześniową porą)

Siedlisko:
Wrzosy tworzą zwarte kompleksy tzw. wrzosowisk. Występują w borach sosnowych i zrębach leśnych, porastają też wrzosowiska i suche lasy. Jest to roślina kwasolubna.

Wygląd:
Pędy wrzosu osiągają długość 20 - 80 cm, i zależnie od tego, spotykamy je jako rośliny płożące po ziemi bądź "stojące prosto".  Liście mają igiełkowaty kształt, i ułożone są naprzemianlegle. Mają kolor zielony.
Kwiaty są obupłciowe, o dzwonkowatym kształcie. Mają "wrzosowy" kolor. Zebrane są w jednostronnych, wielokwiatowych gronach szczytowych. Każdy kwiatek otoczony jest zielonym, czterolistnym tzw. kieliszkiem.
Owoce stanowią torebki, pękające czterema komorami. Zawierają liczne, niewielkie nasionka.
przy drodze z Banicy do Bartnego

Kiedy kwitnie?
Wrzos kwitnie od późnego lata do połowy jesieni - czyli do listopada. Największe "natężenie" tego procesu przypada jednak właśnie na wrzesień. Dlatego też pewnie tak wspaniale jest spacerować wrześniowymi wieczorami po wrzosowiskach, gdy promienie słoneczne padają na te "dywany", a w powietrzu unosi się słodki, miodowy zapach... :)
wrzosowisko na wzgórzu Wysokie 

Jak widać, informacje o tej skromnej, niepozornej roślince można streścić w kilku zdaniach.
Ale znaleźliśmy też kilka ciekawostek na jej temat. O wielu pewnie wiecie, ale znajdą się też pewnie takie, o których nie mieliście pojęcia:

- wrzosy pochodzą z Afryki północnej i Europy Zachodniej, i to one zawędrowały do "Nas", nie zaś od Nas. A często mówi się że jest odwrotnie..
- liście wrzosu są pokarmem dla 27 gatunków gąsienic motyli
- korzenie wrzosu żyją w symbiozie ze strzępkami grzybni. Grzybnia dostarcza roślinie wodę z solami mineralnymi, w zamian za co otrzymuje substancje organiczne
- jest popularną rośliną ozdobną - hoduje się go m. in. na skalniakach oraz jako roślinę okrywową
- roślina miododajna. Miód wrzosowy należy do najlepszych z gatunku miodów kwiatowych - ma charakterystyczny gorzko - słodki smak i czerwonobrunatną barwę. Z 1 hektara wrzosowisk pszczoły mogą zebrać 200 kg tego wspaniałego "specyfiku" (dobrego m. in. na problemy z prostatą)
- roślina lecznicza: wrzos działa moczopędnie, przeciwzapalnie, uspokajająco i przeciwreumatycznie. stosuje się go przy leczeniu schorzeń m. in. nerek, układu moczowego, układu pokarmowego i wątroby. Jest też dobry na bezsennosć
- największe wrzosowiska w Polsce znajdują się na terenie byłych poligonów wojskowych w Bornem - Sulinowie. Obiekty są udostępnione do zwiedzania
- wrzos (obok ostu) jest roślinnym symbolem Szkocji. Dawniej wykorzystywano go tam m. in. do barwienia wełny, robienia mioteł, jako karmę dla owiec
- wrzos jest ważnym "składnikiem" w starej magii vicca - wykorzystuje się go m. in. podczas sabatów w święto MB Gromniczej. Służy też do zaklinania pożytecznych duchów.
znów Wysokie :)

No, mamy nadzieję że artykuł przypadł Wam do gustu - przynajmniej w końcowej części :)
tutaj też są wrzosy, pięknie komponują się z krajobrazem, prawda?


Pozdrawiamy Was serdecznie. Mówcie o Nas znajomym, lajkujcie Nas na facebooku , udostępniajcie nasze posty. I komentujcie :) Znacie również nasz adres e-mail - jeśli macie pytania, propozycje lub materiały do udostępnienia - piszcie :)

Pozdrawiamy Was serdecznie!


źródła informacji (m. in.):
www.e-ogrody.pl
hannaanna.blog.onet.pl
skarbiecprzyrody.pl
wikipedia.pl

10 komentarzy:

 1. Widoki na naturalne połacie kwitnących wrzosów należą do jednych z najpiękniejszych... Mieliście możliwość ich oglądania w czasie wędrówek po wyjątkowym miejscu, po Beskidzie Niskim...
  Tak się złożyło, że wrzosy podziwiałam w Szkocji... Nigdy nie zapomnę tego widoku...
  Na Waszych bardzo pięknych zdjęciach zauważyłam kilka ogromnych skupisk wrzosowych... Idąc wśród nich, jestem pewna, że słyszeliście brzęczenie i widzieliście uwijające się w zbieraniu nektaru pszczoły...
  Wasz post mnie oczarował... Przypuszczam, że wiecie dlaczego?
  Przyroda, piękne krajobrazy, błękitne niebo to jest to co lubię w czasie swoich wędrówek i wojaży...
  Pozdrawiam Was bardzo, bardzo serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. W Szkocji zapewne też musiały wyglądać przecudownie:) o tak oczywiście wśród wszędobylskiej ciszy pszczoły dawały o sobie znać brzęcząc przy swojej pracy:) Cieszymy się niezmiernie, że przypadł Ci nasz post do gustu:)
  Pozdrawiamy serdecznie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wrzosy są wspaniałą ozdobą krajobrazu - i górskiego, i leśnego, i każdego innego.
  Nie wiedziałam, że był wykorzystywany w magii, to dla mnie nowa informacja.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak my również dowiedzieliśmy się podczas pisania tego artykułu:) wbrew pozoru taka niepozorna roślina a ma wiele zastosowań:)
   Pozdrawiamy serdecznie:)

   Usuń
 4. Uwielbiam wrzosy, dziękuję więc za ten wpis. Serdeczne pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrzosy są naprawdę piękne:)cieszymy się, że spodobał Ci się nasz wpis:)
   Pozdrawiamy:)!

   Usuń
 5. Wrzosy sentymentalnie nastrajają, przypominają o kończącym się lecie i nadchodzącej jesieni. Czasami borowiki lubią takie środowisko :) Nierzadko obok rośnie macierzanka, rozsiewająca swój osobliwy zapach :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A we wrzosach lubią drzemać węże i jaszczurki :) Wrzosy (przynajmniej nam) kojarzą się z wrzosowiskami na terenie Szkocji i Walii, na dawnej celtyckiej ziemi ;)

   Pozdrowienia

   Usuń
 6. Jaszczurki widziałem wielokrotnie we wrzosowiskach, ale co do węży to zaskoczka i już czuję respekt ;)
  Dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.