Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy zalewani masowo wielojęzycznym spamem w komentarzach, i Wasze wiadomości musimy z trudem wyłuskiwać, zawieszamy możliwość komentowania postów. Z braku czasu nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego monitorować. Zawsze, w każdej sprawie możecie napisać do nas wiadomość e-mail bądź na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami! :)

niedziela, 16 listopada 2014

Rudy chytry lis

Witajcie

dziś chcemy Wam przedstawić pewne  zwierzątko, które już od samego dzieciństwa kojarzy nam się wyłącznie z negatywnymi cechami. Mowa tu o lisie. W każdej niemal bajce przedstawiony został jako chytry złodziejaszek, którego należy się bać. Nie tylko o nim poczytacie, ale także będziecie mogli go zobaczyć - za sprawą Naszej znajomej, Marleny Król - Leno, jeszcze raz dziękujemy Ci bardzo za fotografie ;)

Lis jak się patrzy, i to rodem z Beskidu Niskiego, dokładnie z Radocyny /fot. Daniel Król/


Opisywany przez nas ssak w kolorze rudym występuje w części Azji, Europie, Ameryce Północnej i północnej Afryce. Maksymalna wysokość na jakiej występuje w Europie to 2700 m n.p.m., a w Azji 4000 - 5000 m n.p.m. W XIX wieku został wprowadzony na teren Australii, gdzie jak się przypuszcza jest jednym z największych szkodników. Środowisko, które lis preferuje do życia to głównie lasy, pola, łąki; najchętniej zamieszkuje zadrzewienia śródpolne. Biorąc pod uwagę geny należy do drapieżnych ssaków z rodziny psowatych. Prócz naszego rodzimego gatunku do tej rodziny należą m.in. lis bengalski, lis tybetański, lis płowy i jenot - niezbyt podobny do swojej lisiej rodziny.


Rudy ojciec, rudy dziadek... :) /fot. Daniel Król/


Lis rudy pochodzi z terenów Euroazji, gdzie ukształtował się w procesie ewolucji z mniejszych przodków. Jest on największym przedstawicielem rodziny psowatych i najbardziej rozprzestrzenionym z drapieżnych. Charakteryzuje się on związku z tym dużą zdolnością adaptacyjną do nowych środowisk. Co ciekawe najpierw ów gatunek pojawił się w Ameryce Północnej po ostatnim zlodowaceniu. Mimo nazwy rudy - często pojawiają się inne umaszczenia w skutek mieszania się z albinizmem (ubarwienie jasne) i melanizmem (ubarwienie ciemne). Obecnie można wyróżnić 45 podgatunków lisa rudego, które dzieli się na 2 grupy. Rasy o większych rozmiarach zamieszkują tereny północne, zaś te mniejsze głównie środkowo - wschodnią Azję.

Lis, jest z reguły jest osobnikiem samotnym, łączenie w pary następuje raczej sezonowo. Okres rui trwa od stycznia do lutego. Ciąża natomiast ok 50-52 dni. Młode przychodzą na świat w okresie od kwietnia do maja. Co istotne lisy posiadają jeden miot rocznie, a w nim 3-8 młodych. Ciekawym jest fakt, że młode liski mają szarobure wełniste futerko, dopiero po okresie ok. 6 tygodni zmienia im się sierść i staje się taka jak u osobników dorosłych. Samodzielność uzyskują po 3-4 miesiącach, zaś po 9-10 miesiącach osiągają dojrzałość płciową. Zmiana futra występuje raz w roku w okresie kwiecień/maj i polega na zmianie długiego zimowego futra na krótkie letnie. W jesieni długość włosów wzrasta przechodząc w zimowe. Długość życia na wolności wynosi 10 - 12 lat.


A ku - ku ! /fot. Daniel Król/


Omawiany przez nas gatunek jest wszystkożerny, jednak najbardziej preferuje pokarm mięsny. Rodzaj i ilość ofiar są zależne od biotopu i typu krajobrazu. Najczęściej poluje na gryzonie myszowate, jednak nie pogardzi też owadami, ślimakami, okazyjnie zającami lub królikami a także ptakami. W pobliżu osad ludzkich szuka pożywienia na wysypiskach śmieci. W okresie gdy występuje dużo pożywienia, gromadzi zapasy, które zagrzebuje w ziemi. Co ciekawe dzienne zapotrzebowanie pokarmowe wynosi od 0,5-1 kg. Mimo, że poluje na drapieżniki sam jest narażony na atak ze strony wilków, kojotów, szakali, oraz średnich i dużych kotowatych.

Niestety prócz tego, że lisy są ładnymi zwierzakami, przynoszą też nieco szkody w środowisku. Są one mianowicie nosicielami wścieklizny. Stosowane na zachodzie gazowanie nor jest uciążliwe i ma szkodliwy wpływ na środowisko. Redukcja zatem prowadzone jest najczęściej przez odstrzał młodych lisów przy norze. Jednak jak to w przyrodzie musi być równowaga:) Ich pozytywny wpływ na środowisko jest taki, że polują na małe gryzonie, które są szkodnikami w gospodarce rolnej i leśnej.
A kto z Was słyszał lisa?
Na pewno każdy - chociaż może czasem nie każdy się tego domyślił. Jak na osowatego przystało, lis.. szczeka :) W sumie szczeka podobnie jak nasze poczciwe pieski, niemniej jednak jego głos ma wyższą tonację. Lisy szczekają na ogół w okresie rozrodczym, kiedy to lis i liska (liszka) przywołują się (w celach oczywistych :) ). Szczekanie także towarzyszy im w walce, czy to między sobą, czy też - z psem. Jest to także sygnał ostrzegawczy, mówiący o niebezpieczeństwie. Oprócz tego lisy mruszą, np. podczas zabawy.


Lis już sobie potruchtał w las - na Nas też pora. Do widzenia! :) /fot. Daniel Król/


Przedstawiliśmy w tym artykule bardzo popularnego drapieżnika. Mamy nadzieję, że przypadło Wam do gustu to co tutaj napisaliśmy:)
Pozdrawiamy serdecznie:)


Źródła:
zwierzyna-lowna/lis-rudy
www.ekologia.pl
www.lowiecki.pl
pl.wikipedia.org
www.anad.republika.pl
Wierzęta. Encyklopedia ilustrowana. Wydawnictwo naukowe PWN. Warszawa 2005.

12 komentarzy:

 1. O tym że lisy szczekają podobnie do psów, nie wiedziałam. To dla mnie nowość.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszymy się, że dowiedziałaś się z naszego artykułu czegoś nowego.
   Pozdrawiamy serdecznie:)

   Usuń
 2. poczytałam z wielką przyjemnością hi i chyba nie słyszałam szczekania lisa albo nie byłam świadoma ,że to lis :) :) , dziękuję za świetne wkomponowanie naszych zdjęć w artykuł :)
  Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszymy się, że spodobał Co się ten artykuł. To my bardzo dziękujemy za udostępnienie zdjęć:)
   Pozdrawiamy :)

   Usuń
 3. Witajcie!
  Bardzo interesujący post. Prześliczne zwierzątko ale bardzo, bardzo sprytne.
  Mieliśmy swego czasu bliskie spotkanie z tym stworzeniem. Było to w pewnej puszczy.
  Przebiegając ścieżkę niósł w pysku dużego bażanta.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O prosze :) dość, że mieliście okazję zobaczyć lisa to i jego pożywienie. U nas czasami wieczorem to i potrafią spokojną drogę asfaltową przebiec.. :)
   Pozdrawiamy ;)

   Usuń
 4. Przypadło, jak zawsze zresztą ;) A lisy - piękne zwierzęta, kilkakrotnie miałam szczęście zobaczyć na żywo. Pozdrowienia Kochani :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak lis jest pięknym zwierzęciem:) i chyba jednym z tych którego łatwiej niż inne dzikie zwierzęta można spotkać na swojej drodze :)
   Pozdrawiamy :)

   Usuń
 5. Fajne zdjęcia, lis okazał się wspaniałym obiektem do fotografowania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasza przyjaciółka ma ogólnie szczęście do zwierząt (i aparat też :D ) My ani jednego, ani drugiego - ale mamy dobrą przyjaciółkę na szczęście ;)
   Pozdrawiamy ;)

   Usuń
 6. A moja Aura jest wiecznie lisami rozczarowana, bo nie chcą się z nią bawić ;-)
  Poza tym akurat wścieklizna jest u lisów najlepszym regulatorem populacji. Problemem są ludzie którzy wypuszczają psy i koty do lasu bez kontroli, a te przynoszą ją do ich siedzib. Stad głośne domaganie się by wściekliznę zwalczać. Wykłada się więc szczepionki, które... działają. I tu rodzi się kolejny problem, bo wobec niedoboru innych naturalnych reduktorów (wilków, niedźwiedzi), populacja lisów szybko rośnie i staje się niebezpieczna dla pogłowia ptactwa biegającego, zajęcy i... zwierząt hodowlanych. Jak widać więc dziarsko zwalczamy problem, którego autorami jesteśmy sami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no moja Tosia (z tej strony Kuba hehe) też lubi lisy, zresztą reszta psiaków też...
   Cóż dodać do Twoich słów - święte słowa prawisz. Koło się jednak zamyka niestety...
   "Ciekawie" jest z sarnami - z jednej strony się je chroni, wszędzie, z drugiej zaś - wycina się lasy i odbiera zwierzętom dziką przestrzeń, i te żywią się płodami rolnymi bądź szkółkami leśnymi - tu polują z kolei kłusownicy i rolnicy... karamba...
   Pozdrawiam ;)

   Usuń

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.