Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy zalewani masowo wielojęzycznym spamem w komentarzach, i Wasze wiadomości musimy z trudem wyłuskiwać, zawieszamy możliwość komentowania postów. Z braku czasu nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego monitorować. Zawsze, w każdej sprawie możecie napisać do nas wiadomość e-mail bądź na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami! :)

niedziela, 27 września 2015

Legendy Łemkowskiego Beskidu - Diabli kamień

Witajcie,
dzisiaj mamy dla Was kolejną legendę Łemkowską*.
Tym razem "zabieramy" Was w okolice Folusza.
Życzymy miłej lektury :)

Diabli kamień

    Nad wsią Folusz, na stromo opadającym w dolinę rzeki Kłopotnicy stoku góry Kosma, leży porozrzucanych kilka głazów, na ludzką miarę ogromnych. Bez wątpienia sam diabeł musiał ich chyba tam przenieść. I jest w tym stwierdzeniu szczera prawda, bo rzecz miała się mniej więcej tak.
Diabłom nie w smak było, kiedy ludzie coraz więcej kościołów budowali i prawdziwemu Bogu cześć oddawali, zapewniając sobie tym samym zbawienie duszy. Czyniły przeto diabły wiele zabiegów, by odwieść ludzi od pobożności. Kiedy ci jednak niczym nie dawali się skusić ani omamić, wtedy, rozsierdzone niepowodzeniem, imały się najróżniejszych bezeceństw z piekła rodem.
    Mieszkańcy wsi Cieklin, położonej nieopodal Folusza, postanowili zbudować kościół. Diabły zrazu się przyglądały tej pracy z niedowierzaniem, ale kiedy zdały sobie sprawę, że znów powstanie świątynia i znalezienie grzesznika, którego duszę można by zabrać do piekła, będzie coraz trudniejsze, postanowiły  nie dopuścić do jej ukończenia. Znalazły przeto na Magurze Wątkowskiej ogromny głaz, największy, jaki był w całym Beskidzie, i postanowiły wspólnie unieść go w górę, a potem z bardzo wysoka spuścić go na budowany w Cieklinie kościół. Głaz był tak ogromny, ze gdyby faktycznie spadł na kościół, ślad by najmniejszy po nim nie został, chyba tylko głęboka na sto łokci dziura w ziemi.
    Jako zamierzyły, tak też zabrały się ochoczo do roboty. W kilkunastu ledwie głaz uniosły z ziemi i niosły zgodnie z zamierzaniem w kierunku Cieklina. Ciężki był okrutnie, przeto parę razy po drodze spoczywały. Świtać już poczynało, a oni jeszcze nawet do Folusza głazu nie donieśli. I kiedy po raz kolejny wydźwignęli go wysoko w górę, naraz usłyszeli pianie koguta. Wtedy piekielne moce ich opuściły i niesiony głaz wypadł im z kosmatych diabelskich szponów. Spadając na zbocze Kosmy, rozbił się na kilka mniejszych, ale przecież i tak ogromnych kamieni. W ten oto sposób kościół w Cieklinie został uratowany od zagłady.
    Ludzie, gdy zobaczyli w lesie głazy, których tam wcześniej nie było, od razu domyślili się, skąd one się tam wzięły, bo były na nich ślady czarcich pazurów. Z czasem ponazywali je po swojemu, bo każdy coś im przypominał, a to: Babę Jagę, Diabli Mur.
    Trzeba Wam wszakże wiedzieć, ze pomiędzy tymi kamieniami mieszkali kiedyś zbójcy, bo jest tam kilka wcale okazałych jaskiń, które dawały im schronienie. Ale zbójcy to też diabelskie nasienie, przeto chwalili sobie ustronie, do którego ludzie bardzo rzadko i to z wielką obawą zaglądali.

 Diabli Kamień czeka na Was ;)

*Legenda pochodzi z książki Andrzeja Potockiego "Legendy Łemkowskiego Beskidu"

12 komentarzy:

 1. Bardzo wartościowe są takie lokalne legendy, bo wyjaśniają one znaczenie miejscowych nazw.
  Miłej niedzieli życzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie zawsze mają tendencję do rozwiązywania wszelkich zagadek przeszłości.. I tak rodzą się legendy, często bardzo piękne i... fantazyjne ;)

   Pozdrawiamy i dziękujemy

   Usuń
 2. Ciekawe :) Po latach się dowiedziałem trochę więcej. Dzięki :) Kiedyś nawiedziłem to miejsce ;) Chyba nawet drzewa i krzaki były mniejsze ;)
  Pozdrowionka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I na pewno mniej wtedy tam turystów było.. Obecnie bowiem Diabli kamień często jest wręcz oblegany.. :/
   Pozdrawiamy ;)

   Usuń
 3. Witam.
  Diabli kamień...i fajna legenda.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna legenda.
  Tak było,jak ludziska nie umieli czegoś wyjaśnic, to za diabelskie sztuczki to mieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A potem co druga dzieweczka w mieście szła na stos bo diabli jej urodę dali do bamałucenia ludzi wiary.. :)

   Pozdrawiamy

   Usuń
 5. Bardzo lubię legendy bo one zawsze pobudzają moją wyobraźnię. I kiedy je czytam chciałabym tam pojechać i sprawdzić czy aby na pewno nie ma w nich ziarenka prawdy.
  Nie znam książki Andrzeja Potockiego "Legendy Łemkowskiego Beskidu". Muszę poszukać w bibliotece.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że ją znajdziesz - tam jest masa legend ;)
   Pozdrawiamy ;)

   Usuń
 6. Widzę banerek na Waszym blogu o ratowaniu zespołu sakralnego w Króliku Wołoskim.
  Jeżeli pozwolicie, to umieszczę go również na swoim blogu. Jak pewnie już Wiecie, jestem w cerkiewkach baaaardzo zakochana.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj wiemy wiemy.
   A jak zajrzyj na swojego maila to zobaczysz wiadomość od Nas :D
   Pozdrawiamy

   Usuń

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.