Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy zalewani masowo wielojęzycznym spamem w komentarzach, i Wasze wiadomości musimy z trudem wyłuskiwać, zawieszamy możliwość komentowania postów. Z braku czasu nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego monitorować. Zawsze, w każdej sprawie możecie napisać do nas wiadomość e-mail bądź na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami! :)

niedziela, 11 października 2015

Dzięcioł zielony

Witajcie.
Dzisiaj przedstawimy Wam kolejnego mieszkańca Beskidu Niskiego (choć znany jest w całym kraju), którego odgłosy nieraz możecie usłyszeć. Dzisiaj o Dzięciole Zielonym.


fot. Lena Król

Dzięcioł zielony (Picidae) pochodzi on z rodziny dzięciołowatych.
Jest to typowy europejski ptak leśny, który pierwotnie był związany z lasami lęgowymi, a obecnie zamieszkuje lasy mieszane i liściaste, a także mniejsze zadrzewienia polne, sady, stare parki czy aleje. W górach można go znaleźć w lasach iglastych, aczkolwiek preferuje doliny leśne. Nie jest ptakiem płochliwym.U tych ptaków dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony, samica niewiele różni się od samca kolorami. Wierzch głowy, potylica oraz zajady czerwone, natomiast wokół oka czarna plama. Samica ma czarne zajady i mniejszą czerwoną czapeczkę. Wierzch ciała jasnozielony, brzuch i ogon szarozielony, kuper żółty. Od tych barw upierzenia wzięła się jego nazwa gatunkowa. Na lotkach i sterówkach barwa brunatna. Okolice oczu są czarne, a tęczówki niebieskie. Dziób oraz nogi ciemnoszare. Głos ma podobny do śmiechu (takiego opadającego chichotu).
Duży dzięcioł o mocnej sylwetce, wielkości gołębia. Jest też większy od dzięcioła zielonosiwego. Wśród polskich dzięciołów jest mniejszy tylko od d. czarnego.

A oto i wymiary:
Długość ciała - ok. 32 cm
rozpiętość skrzydeł - do 51 cm

waga - ok 180 g


Dzięcioł zielony z Nederlandsche Vogelen z  1750 /źródło: plwikipediaorg/

Dzięcioł zielony jest ptakiem monogamicznym.  Wyprowadza jeden lęg w roku, pod koniec kwietnia lub na początku maja. Pary mogą się łączyć nawet na całe życie.
Samica znosi ok.. 5-7 białych jaj, o wymiarach ok.  23-31 mm. Czasem zdarzy się, że liczba jaj wynosi 9, a nawet dochodzi do 11. Jaja świeżo po zniesieniu są białe i błyszczące, ale z czasem matowieją i robią się coraz bardziej brązowe. Jaja wysiadywane są przez 19-20 dni przez obojga rodziców.
Gniazdują w dziuplach wykutych w  miękkich drzewach (olcha, wierzba, osika). Nie zawsze one same robią sobie dziuple, często zamieszkują opuszczone dziuple.  Dziupla umieszczona najczęściej w połowie drzewa, jej otwór wlotowy ma średnicę ok. 6-7 cm, głębokość wynosi ok. 40-45 cm, a jej wykuwanie zajmuje od 2 do 4 tygodni i korzysta z niej przez kilka lat. Często dzięcioły zielone korzystają z budek lęgowych.
Pisklęta początkowo są nagie, bez upierzenia. Mają słabo rozwinięty układ termoregulacji i przez to rodzice muszą je stale ogrzewać przez 7 dni. Rosną bardzo szybko, po miesiącu są już gotowe do latania.  Gniazdko opuszczają po 21 dniu życia, lecz są jeszcze dokarmiane przez rodziców. Co znamienne, populacja dzięcioła zielonego ulega znacznym wahaniom - głównie za sprawą zim. Ostre zimy  bowiem zazwyczaj dziesiątkują wręcz ten gatunek...
Warto więc zimą pomyśleć o ptakach, i czasem powiesić słoninkę - także dla dzięcioła zielonego.


fot Lena Król

Co do występowania, nie jest to ptak typowo „beskidzki”, ponieważ występuje w niemal całej Europie i zachodniej Azji. Prawdopodobnie wywodzi się ze Starego Kontynentu.
W Polsce jest to gatunek chroniony.

Co je? Je drobne robactwo typu dżdżownice, larwami mrówek, tym co znajdzie dobrego na ziemi.  Zimą natomiast rozkopuje mrowiska nawet do 1 m głębokości w poszukiwaniu pożywienia, czasem wydłubuje dziury i wyjada pszczoły.  Nie pogardzi też chrabąszczem, chrząszczem,  gąsienicą, świerszczem czyli tzw „konikiem polnym”. Można wiec go uznać za bardzo związanego z ziemią ;)Można powiedzieć, że dzięcioł jest "spokrewniony" z morsem - uwielbia bowiem zimą kąpać się w śniegu. Jest też dobrym lotnikiem - lata nisko, ale szybko.

No, na dzisiaj tyle. Mamy nadzieję że kilka informacji o dzięciole pomoże Wam inaczej na niego spojrzeć podczas beskidzkich wędrówek.


Pozdrawiamy
Dzięcioł zielony rozłożony  "na części /źródło: www.ecosystema.ru/Źródło informacji:

Praca zbiorowa, 2012, Atlas ptaków naturalnie kieszonkowy, Bielsko - Biała
pl.wikipedia.org
ptaki.info

16 komentarzy:

 1. Brawo Lenka!
  Ustrzeliłaś fantastycznego dzięcioła.
  Widziałam go zimą kilka razy. I tu macie racie. On uwielbia baraszkować w śniegu.
  Niestety, nie mam żadnego zdjęcia.
  Miłej niedzieli.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, Lena dobrze "strzela" z aparatu ;) Zresztą jej "bocznym strzelcem" jest jej mąż Daniel. Na tą parę zawsze możemy liczyć ;) To nasi etatowi "Strzelcy wyborowi" ;)

   My w fotografowaniu kiepscy jesteśmy, i bez wsparcia tej dwójki niewiele moglibyśmy zdziałać :D

   Pozdrawiamy i życzymy Ci Lusiu częstych spotkań z tym ptakiem ;)

   Usuń
 2. U nas w ogrodzie koło domu mieszkają dwa dzięcioły zielone :) W lecie w ogóle ich nie widuję, ale zimą zawsze przylatują na słoninkę, stukają też namiętnie w stary modrzew. Piękne ptaki, ale bardzo płochliwe :)
  Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem i zaglądają do mnie, lubią psocić ;)
   Zresztą i inne gat. dzięciołów również..
   U mnie stukają namiętnie w stare słupy elektryczne, takie drewniane ;) U Nutki zielone bywają znacznie rzadziej..

   Pozdrawiamy i dziękujemy za odwiedziny ;)

   Usuń
 3. Od kilku lat go nie widziałem w naturalnych warunkach. Ostatni raz oglądałem go w pow. wieluńskim. Kolejny ciekawy post.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My go spotykamy zimą gdy dojada sobie na wiszących słoninach. W lecie dużo rzadziej przylatują.
   Ale to chyba najbardziej rozpoznawalne z dzięciołów..
   Pozdrawiamy;)

   Usuń
 4. Charakterystyczne dla niego jest silne polatywanie - czyli lot ze złożonymi skrzydłami - bardzo łatwo go wtedy zidentyfikować (łatwiej niż na drzewach bo się świetnie maskuje), potem wystarczy tylko śledzić go wzrokiem i można spokojnie podejść dość blisko nim poleci dalej. Gorzej z fotografowaniem bo reaguje na obiektyw niechęcią i często ucieka jeszcze nim zdąży się nacisnąć migawkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam że moja znajomość ptaków ogranicza się do wyróżniania max 15 - 20 gatunków, w tym i dzięcioła zielonego. Jednak po locie nie odróżniłbym nawet wróbla od myszołowa ;)
   Godna uznania jest Twoja wszechstronna wiedza ;)

   Pozdrawiamy

   Usuń
  2. Miałem farta przez wiele lat wędrować ze świetną ekipa harcerską - każdy coś umiał, każdy coś wiedział i dzieliliśmy się tym na szlaku. Sporo tez to moje własne obserwacje (np. to polatywanie dzięcioła).

   Usuń
  3. Taka wiedza zdobyta od innych i zdobywana samodzielnie podczas wypraw chyba cieszy najbardziej. A taka wszechstronna ekipa jest godna pozazdroszczenia :)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 5. Witam.
  Nie znam się na ptakach, a o dzięciołach wiem, że dzięcioł w drzewo stukał, a dziewczę płakało.
  O zielonych nie miałem pojęcia.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O prosze, a myśmy nie słyszeli o takim przysłowiu:) Cieszymy się, że dowiedziałeś się u Nas czegoś nowego:)
   Pozdrawiamy

   Usuń
 6. dziękuję za miłe słowa,bardzo się cieszę ,że możemy od czasu do czasu wspierać bloga swoimi fotografiami ,to bardzo przyjemne uczucie jak się słyszy i czyta słowa pochwały za to co się kocha robić czyli uwieczniać i łapać chwile w kadrze :) pozdrawiam Was wszystkich Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To my bardzo dziękujemy! Gdyby nie fotki Twoje i Daniela - nie mielibyśmy okazji pokazać jak wyglądają zwierzaki w ich naturalnym środowisku:)
   Pozdrawiamy serdecznie :)

   Usuń
 7. Niezwykle piękny kolor tego dzięcioła. Nie widziałam nigdy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszamy zatem n wędrówki w nasze okolice, być może uda Ci się go wypatrzeć wśród drzew;)

   Pozdrawiamy

   Usuń

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.