Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Przywracamy możliwość komentowania wpisów na blogu. Oczywiście przypominamy, że komentarze anonimowe nie będą mogły liczyć na odpowiedź :)

niedziela, 8 września 2019

Na granicach - Rzepedka

Witajcie!
Dzisiaj pora spojrzeć na nasz piękny Beskid Niski (ale również i Bieszczady) nieco z "góry". Dawno już nie wspinaliśmy się wspólnie na żaden beskidzki wierzchołek. Warto więc na chwilę opuścić urokliwe dolinki, i wdrapać się na jeden z "kultowych" szczytów tego pasma górskiego. Zapraszamy na Rzepedkę!

Na najwyższym szczycie Rzepedki

droga ciągnąca grzbietem góry od Szczawnego

Szczyt ten wznosi się nad doliną Osławy - od zachodu u stóp góry usadowiło się Szczawne, a od południa - Rzepedź. U północno - wschodnich stoków istniała do połowy lat 40 wieś Przybyszów.

Rzepedka to góra dwuwierzchołkowa - dawniej nosiła nazwę Rożynkania, co można tłumaczyć "góra o kształcie rogu". Rzepedka, wraz z niewielkim pasmem Połońskiego Wierchu, stanowi przedłużenie Pasma Bukowicy. Nie jest to góra wymagająca alpinistycznej sprawności czy wyposażenia.
Co ciekawe, szczyt przypomina bardzo osławiony krajobraz bieszczadzkich połonin. Dzięki temu jest to góra niepowtarzalna. Drugiej takiej w Beskidzie Niskim nie znajdziecie.
Nie jest to wysoka góra. Najwyższy szczyt ma 708 m n. p. m., a drugi 706 m n. p. m.
Stoki północne, zachodnie i częściowo wschodnie porastają bujne lasy. Są domem m.in. dla niedźwiedzi. Natomiast stoki południowe oraz sam grzbiet tej podłużnej góry są wolne od pokrywy leśnej - znajdują się tutaj wielkie pastwiska i łąki. Dzięki temu można się tutaj wdrapać bez większych trudności od strony "starej" Rzepedzi. Polecamy Wam zresztą właśnie ten wariant - najpierw spacer po starej wsi, odwiedziny w cerkwi i potem udanie się starą drogą w kierunku Przybyszowa - a w wybranym przez Was momencie możecie szturmować górę, bez martwienia się o prowadzące nań drogi czy ścieżki.

W Szczawnym, u stóp góry

I jedna z wielu panoram ze szczytu

Inną opcją, bardziej wygodnicką, jest wejście na górę drogą prowadzącą ze Szczawnego. Droga wygodna, wykładana betonowymi płytami nie nastręczy Wam zbyt wielu trudności.
Przez Rzepedkę prowadzi żółty szlak Wojaka Szwejka. Na głównym szczycie spotkacie "dziadka nawigacji" - czyli wieżę triangulacyjną.

Warto wspomnieć kilka słów o pięknych panoramach ze szczytu. Ponieważ Rzepedka znajduje się właściwie na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczadów, roztaczają się stąd piękne widoki na obydwa pasma górskie.
Patrząc w kierunku Beskidu Niskiego, możemy podziwiać nieodległą Tokarnię (778 m n.p.m.). Widać stąd też nieźle pasmo graniczne, m.in. Bieszczad (857 m n.p.m.) czy Kanasiówkę (823 m n.p.m.). Ładnie stąd widać np. pasmo Długiego Łazu nad Jawornikiem. Zobaczycie też  wzgórza na Pogórzu Bukowskim. Warto też spojrzeć w kierunku Bieszczad, na Chryszczatą, Smerek czy Połoninę Caryńską. Na prawdę roztaczają się stąd piękne widoki.
Oczywiście, jak przystało na porządny punkt widokowy, podczas inwersji widać stąd Tatry.
Oczywiście Rzepedka wchodzi w skład Korony Beskidu Niskiego.


na łąkach można się poopalać ;)

Rzepedka może stanowić ciekawy przystanek podczas dalszych wędrówek -drogą można przejść stąd do Przybyszowa, albo, ciągnąc dalej szlakiem Wojaka Szwejka (raczej słabo znakowanym) - dotrzeć przez Kamień (717 m n. p. m.) na Wahalowski Wierch (666 m n.p.m.) a stąd do Komańczy lub do nieistniejącej wsi Jawornik.

Można stąd mieć wgląd daleko w Bieszczady i Beskid Niski


Wędrówka przez Rzepedkę daje możliwość spojrzenia na Beskid Niski i Bieszczady z nieco innej perspektywy. Pozwala poczuć trochę "górskiej wolności". I na pewno daje szansę na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Rzepedka jest łatwo dostępna zarówno dla piechurów, jak też i dla miłośników jazdy rowerem.
Chociaż nie wiążą się z tym szczytem żadne ważne wydarzenia historyczne, Rzepedka ma ogromne znaczenie dla miłośników Beskidu Niskiego. Daje możliwość podziwiania piękna okolicznych szczytów, dolin, wsi - i to niskim kosztem, bo wejście tutaj wielkich trudności nie nastręcza.
Z naszej strony to wszystko. Mamy nadzieję, że ten króciutki wpis zachęci (tych co nie byli) do wejścia na tą wyjątkową górę.
Pozdrawiam,
KubaŹródła inf.:
Luboński P., 2012, Beskid Niski. Przewodnik dla prawdziwego turysty.
Grzesik W., Traczyk T., Wadas B., 2012,Beskid Niski. d Komańczy do Wysowej
pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!