Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Przywracamy możliwość komentowania wpisów na blogu. Oczywiście przypominamy, że komentarze anonimowe nie będą mogły liczyć na odpowiedź :)

niedziela, 19 stycznia 2020

Bania Szklarska

Witajcie!
Dawno już wspólnie nie wdrapaliśmy się na żaden beskidzki szczyt. Po świętach wszystkim brakuje kondycji, polecamy więc coś lekkiego, "na rozgrzewkę".
Tak więc, by nie nadwyrężać sił - dzisiaj wejdziemy sobie spokojniutko na Banię Szklarską.

Widok na osiedle Szklary...

... oraz na Piotrusia

Bania Szklarska (695 m n. p. m.) wchodzi w skład Gniazda Jawornika, ulokowanego we wschodniej części Beskidu Niskiego. U stóp zachodnich stoków niegdyś rozciągała się wieś Szlary (po II wojnie powstało osiedle PGR o tej nazwie, ale w nieco innym miejscu). Stoki góry opływają dwa potoki: Chyżny (od północy i zachodu) i Lidoszowa (południowy-wschód).
Ciekawa jest sama nazwa góry. Słowo Bania oznacza kopalnię, miejsce wydobycia rud (np. żelaza) albo np. cennych kruszców. Pewnie niektórzy zastanawiają się, co można było tutaj wydobywać. Podpowiedzią jest zapewne sąsiedztwo miejscowości o nazwie Szklary. Można domniewywać, że pozyskiwano tutaj piasek, niezbędny w produkcji szkła. Bo o hutę szkła właśnie chodzi. Gdzie ją zlokalizowano, gdzie były wyrobiska? Dzisiaj chyba nikt nie wie. Ale pozostała nazwa.

Cergowa, jeszcze z wieżą w budowie


Bania jest bardzo lubiana przez turystów. Nie za wysokie, strome podejścia, nie za niespotykane okazy fauny czy flory. Banię uwielbia się za piękne widoki. Tak, o te w Beskidzie Niskim trudno. A ta niepozorna góra oferuje ich sporo.
Największą furorę robi naturalnie możliwość dostrzeżenia Tatr, m. in. ze słynnym Gerlachem.
Ale nie tylko Tatry stąd zobaczycie. Podziwiać można też np. zlokalizowane na Słowacji Góry Czerchowskie. Widać stąd pięknie Pasmo Graniczne, Piotrusia, jak na dłoni jest również osada po pegierowska Szklary. Zależnie od pogody rzecz jasna. Ogólnie widoki można podziwiać z wierzchołka i ze wschodnich stoków - zachodnia część jest już bowiem zalesiona.
Wschodnia strona góry (oraz szczyt) były po wojnie wykorzystywane przez PGR jako pastwiska. Częściowo i dzisiaj prowadzi się tutaj wykaszanie terenu.

Tatry też widać, chociaż na zdjęciu nie wyglądają tak pięknie

I nasze ukochane Jaśliska :)

Od strony zachodniej, poniżej szczytu, stoi skromny obelisk poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II, który za młodu przemierzał te tereny z plecakiem. Obelisk postawiono tutaj w 2005 roku.
Samo podejście na szczyt nie jest wymagające, nie męczy zbytnio, i nie wymaga wiele czasu.

Będąc "na Bani" warto zajrzeć do terenów nieistniejącej dziś miejscowości Szklary. Niegdyś ludna wioska, została w latach 40 wyludniona za sprawą wysiedleń. Do dziś pozostało po niej sporo śladów, chociaż ludzie i czas nie byli dla tego miejsca łaskawi.
U podnóża góry biegł niegdyś słynny trakt węgierski - szlak handlowy ciągnący z dawnego Królestwa Węgierskiego przez przełęcz Beskid nad Czeremchą, i przez Jaśliska i przełęcz Szklarską wiódł dalej, w kierunku Krakowa. Ciągnęły tędy karawany kupców głównie z winem węgierskim.

Kiedyś na szczycie stała wieża triangulacyjna (trojak) ale kilka lat temu została mocno zdewastowana i pozostały po niej tylko resztki.

Pomnik poświęcony Papieżowi, Św. Janowi Pawłowi II

Podejście jak widać nie jest straszne :)

Nie prowadzi tędy żaden szlak pieszy - a szkoda, bo przy stosunkowo niewielkim wysiłku można podziwiać stąd na prawdę wiele. Najwygodniej jest wchodzić nań polną drogą - odbija ona od szosy pomiędzy osiedlem b. PGR a przełęczą. Schodzimy na dół, przechodzimy po mostku nad potokiem, a potem do góry. Z tej drogi blisko też do terenów dawnej wioski.

Z naszej strony dzisiaj tyle. Krótko, ale mamy na dzieję że na tyle treściwie, by zachęcić Was do odwiedzin tego ciekawego szczytu. Szczytu dla miłośników Beskidu Niskiego niemal kultowego.

Pozdrawiamy!




Źródła inf.:
www.beskid-niski=pogorze.pl
goryiludzie.pl
pl.wikipedia.org
Luboński P. (red).2012, Beskid Niski. Przewodnik dla prawdziwego turysty


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!