Zanim wejdziesz, przeczytaj :)

1) Materiały wykorzystane przez nas ( zdjęcia, rysunki, opisy ) służą tylko celom dydaktyczno - informacyjnym, nie czerpiemy z działalności żadnych korzyści. Wykorzystujemy materiały zarówno własne, jak również pozyskane w internecie, lecz tylko by ukazać czytelnikom piękno naszego świata :). Materiał internetowy pozyskujemy legalnie (nie jest on zastrzeżony prawami autorskimi, pochodzi ze źródeł masowych i edukacyjnych) - nie kradniemy niczyjej pracy. Jeśli jednak znajdziesz u nas swoje materiały bez wyraźnej zgody (mogło zdarzyć się niedopatrzenie z naszej strony) i poczujesz się urażony - prosimy, poinformuj nas, a natychmiast znikną one z naszych łamów :)
2) Blog nie ma charakteru naukowego. Jest to strona popularyzatorska. W miarę naszych możliwości (i ponieważ historia to nasze hobby) staramy się jak najwięcej umieszczać informacji historycznych oraz korzystać z literatury tematycznej, niemniej nie gwarantujemy "nieomylności" :)
3) Ilustracje opatrzone znakiem wodnym są naszą prywatną własnością. Jeśli znalazłeś tutaj przydatną ilustrację - napisz do nas. Podobnie rzecz ma się z zamieszczanymi tekstami.

Komentarze

Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy zalewani masowo wielojęzycznym spamem w komentarzach, i Wasze wiadomości musimy z trudem wyłuskiwać, zawieszamy możliwość komentowania postów. Z braku czasu nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego monitorować. Zawsze, w każdej sprawie możecie napisać do nas wiadomość e-mail bądź na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami! :)

poniedziałek, 4 marca 2013

Miasto Królewskie Biecz cz. 2


Witajcie!
Dzisiaj chcemy pokazać Wam jeszcze kilka miejsc w Bieczu, często zapomnianych a obok których przechodzi się codziennie, w niewiedzy...                                                    Biecz - google maps


Kościół i klasztor FranciszkanówZakonnicy w miejsce dzisiejsze przenieśli się w 1642 roku, zajmują budynek dawnego, tzw. III zamku bieckiego. Widać to zresztą w bryle budowli (np klasztor otaczają dawne mury zamkowe). Warto tu wspomnieć na rok 1770, kiedy to konfederaci barscy, wycofując się spod Nowego Żmigrodu stoczyli w pobliżu Biecza potyczkę w miejscowości Siepietnica. W pogoni za konfederatami oddziały rosyjskie złupiły Biecz, ucierpiał wtedy też klasztor - został złupiony doszczętnie, kilku zakonników zaś zostało zamordowanych przez moskiewskich żołdaków.


Furtka wejściowa do klasztoru /R/
Widok na klasztor z drogi głównej/R/
Dawne mury zamkowe od wewnątrz /R/Drzwi wejściowe do kościoła /R/


Cmentarze I wojenne - wokół Biecza w ramach Bitwy Gorlickiej stoczono również poważne walki, czego pozostałością jest kilka cmentarzy na terenie Biecza. Pokażemy Wam zdjęcia z trzech z nich.Cmentarz nr 108 - znajduje się tuż obok klasztoru o.o Franciszkanów. Pochowano na nim w 20 pojedynczych i 6 zbiorowych mogiłach poległych żołnierzy armii Austro - Węgierskiej i Rosyjskiej. Niestety, jego stan pozostawia wiele do życzenia. A wszakże codziennie tylu ludzi go mija...


cmentarz wojenny nr 108 /SD/Widok z cmentarza na klasztor /SD/Widok na miasto z cmentarza/ SD/


Cmentarz nr 109 - pochowano tutaj 271 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Cmentarz podczas remontu został... Zdewastowany, m. in. zabrano wszystkie żeliwne krzyże..... Cóż tu mówić...Krzyż główny na cmentarzu wojennym nr 109, oraz widok na ZSZ im. Świętej Jadwigi Królowej /R/


Stare groby, pozbawione krzyży, wokół nich nowy mur.. /R//R/


Została stara furtka, z nia - wspomnienia dawnych czasów  /R/

Cmentarz nr 106 - przy kościele Bożego Ciała (który pokazaliśmy tamtym razem). Pochowano tu ciała 386 żołnierzy austro - węgierskich i rosyjskich. Cmentarz niedawno wyremontowano, i ten prezentuje się bardzo okazale. Wszystkie cmentarze projektował Hanz Mayr. Ten jest podzielony na trzy poziomy, znajduje się tu również duży ozdobny krzyż. Ale  wandale zdążyli i tutaj zajrzeć.

 Cześć pamięci poległych!


Wejście na cmentarz wojenny nr 106 (u. Bochniewicza) /SD/Groby na I poziomie /SD/


Drugi poziom cmentarza /SD/


/SD/


Widok na wszystkie poziomy /SD/


Nagrobek z węgierską wstążką - ślad pamięci najbliższych, może przyjaciół z ojczyzny.. /SD/
/SD/


Główny, ozdobny krzyż /SD/Szpital  Świętego Ducha dla ubogich Świętej Królowej Jadwigi


Jest to najstarszy zachowany budynek szpitalny w Polsce. Ufundowany został w 1395 roku, i służył ubogim aż do 1950 roku. Przekazano go następnie szkole średniej, na internat dla chłopców. Wkrótce jednak budynek szpitala  porzucono ( wybudowano nowe budynki dla liceum), i tak zaczął popadać w ruinę. Co prawda w latach 80 zaczęto obiekt remontować, ale zmiany polityczne przerwały na długo te prace, a sam obiekt do końca lat 90 ulegał często dewastacjom. Dopiero w 2005 roku ponownie rozpoczęto prace remontowe. Szpital jednak traci na "urodzie" - zatraca się jego zabytkowa forma, a same prace - idą opieszale. Niestety nie zdążyliśmy podejść bezpośrednio pod sam szpital i możemy Wam pokazać jedynie zdjęcia z daleka. A znane są np drzwi wejściowe ze znakami kamieniarzy.Tak prezentuje sie dawny, dumny szpital z drogi... /R/


/R/
Widok na wejście /źródło: www.skyscrapercity.com /

Na pożegnanie polecamy Wam Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu. Można zwiedzać trzy oddziały tego tegoż muzeum: Oddział w Kromerówce (zabytki sztuki, ludowe, archeologiczne i numizmatyczne), oddział w Domu z Basztą (dzieje rzemiosła, muzeum farmacji) oraz oddział w Baszcie Kowalskiej ( ceramika średniowieczna, obrazy- dar Rodu Krajewskich). Tam poznacie wnikliwie historię regionu. Warto również przyjrzeć się samym budynkom, w których mieszczą się ekspozycje - są to bowiem elementy dawnych umocnień Biecza. Muzeum Ziemi Bieckiej, oddział "Dom z Basztą" /SD/


Tablica na ścianie budynku /SD/


A tak wygląda Baszta :) /SD/Zapraszamy Was serdecznie do tego małego, dziś cichego, a dawniej - dumnego, potężnego miasta. Zasmakujecie tutaj historii...

Pozdrawiamy gorąco!


* inf m. im. z pl.wikipedia.org, cmentarze.gorlice.net oraz z przewodników turystycznych

8 komentarzy:

 1. Bardzo mnie zaciekawił wasz post o Bieczu. Dziękuję za zaproszenie na pewno z niego skorzystam. A ja was bardzo serdecznie zapraszam na mój drugi blog:" Urokliwe miejsca kultu ". Pozdrawiam Monika B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wizytę tam chetnie złożymy :) I ponawiamy zaproszenie do tego przepięknego miasteczka, ale najlepiej wiosenną lub letnią porą, wtedy jest pełne uroku ;)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe zdjęcia + opisy, zachęcające :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy Izo za wizytę :) Przekonaj się na własne oczy jak piękne jest to miejsce ;)

   Usuń
 3. Witajcie!
  Biecz, piękne miasto. Poznałam jedynie maleńką jego cząsteczkę, Kolegiatę Bożego Ciała z cennym ołtarzem głównym...Mam nadzieję jeszcze tutaj powrócić...Wtedy zobaczę inne zabytki tego miasta.
  Patrząc na wasze zdjęcia zastanawiam się,
  czy jest gdzieś w Polsce Ziemia tak mocno zbroczona krwią? Ziemia mająca tyle Cmentarzy? 106, 109...
  Ciśnie mi się na usta wiersz Kasprowicza...
  Kto nie ukochał swojej własnej ziemi,
  Kto na jej ustach sercem nie zawisnął,
  O, temu ogień miłości nie błysnął,
  Ten i świat dłońmi obejmie zimnymi...
  Post bardzo interesująco napisany i udokumentowany wspaniałymi zdjęciami.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I My pozdrawiamy :) I to baardzo gorąco, w ten coraz cieplejszy czas :) I cieszymy się ze wszystkim Wam post ten przypadł do gustu :)

   Usuń
 4. A teraz można Biecz zobaczyć z góry z wieży :) Pięknie się też prezentuje od strony torów kolejowych :) Pozdrawiam i potwierdzam - przepiękne miasteczko :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to wspaniale :) Cieszymy się niezmiernie, że odwiedziłeś je i że urzekło Cię swym urokiem :)
   Pozdrawiamy serdecznie :)!

   Usuń

Dziękujemy serdecznie za przeczytanie artykułu :) Mamy nadzieję że Ci się spodobał :) Prosimy, zostaw komentarz, i podziel się z nami opinią na temat wpisu, strony itd.
Na komentarze anonimowe nie odpowiadamy!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.