dziś pragniemy przedstawić Wam kolejną piękną miejscowość znajdującą się na terenie Beskidu Niskiego. Nasza podróż tam była umotywowana zrobieniem zdjęć dworowi, który obecnie częściowo jest wykorzystywany jako restauracja (chodzi o lamus). Może ktoś miał okazję próbować tamtejszych specjałów:)? Prócz tego co ciekawe znajduje się tam Park Miniatur! Co prawda nie zobaczymy tu Wieży Eiffela, czy Statuy Wolności, ale budownictwo ludowe z pogranicza polsko-słowackiego. Ale o tych napomkniemy nieco później. Czas na krótką lekcję historii:)
centrum Ropy - widok na zabytkowy kościół |
pasmo Łysej Góry widziane z cmentarza |
góra Chełm widziana z cmentarza |
dwór w Ropie widziany z szosy |
zabytkowy lamus, przebudowany na oficynę - dziś restauracja |
remontowany dwór - zdjęcie zza "siatki" |
Co ciekawe z dworem związana jest legenda, która mówi o ty, że magnat Gładysz będąc na polowaniu zatrzymał się dla odpoczynku na górze Chełm. Posłał on służących do wsi u podnóża góry po wino. jako, że mieszkańcy nie znali tego napoju wysłali piękną dziewczynę z maślanką. Magnat zauroczony pojął ją za żonę i zabrał do swych włości. Jednak jego żona bardzo tęskniła za rodziną. Aby uszczęśliwić ukochaną magnat wybudował w Ropie dwór i na stałe przeniósł się tam z żoną.
Wokół zabudowań dworskich znajduje się 3 ha parku. W parku pomnik 500-lecia zwycięstwa pod Grunwaldem. Niestety park jest niesamowicie zaniedbany. A przynajmniej był jak odwiedziliśmy Ropę. Dwór bowiem jest od kilku lat remontowany.
pomnik upamiętniający wiktorię Grunwaldzką. |
dzwonnica parawanowa przy kościele św. Michała |
zabytkowa, XVI - wieczna chrzcielnica |
Na cmentarzu parafialnym, znajdującym się nieopodal "nowego" kościoła (zbudowanego w 2 poł. XX w.), około 200 m od drogi warto zobaczyć stare, zabytkowe nagrobki. Znajdują się tutaj groby Konfederatów Barskich, na kamiennych pomnikach trudno jest dziś już odczytać nazwiska zmarłych i poległych... Nie można też pominąć w opisie cmentarz wojenny nr 72. Znajduje się on pośrodku cmentarza parafialnego. Spoczywa tu 16 żołnierzy armii austro-węgierskiej z : 2,4,10,28,30,34,35,6 pułków piechoty (IR), 3 i 4 p strzelców tyrolskich, 13 pułku artylerii fortecznej i 2 pułku sanitarnego. Zmarli w szpitalu, który znajdował się w tutejszym dworze. Projekt wykonał Hans Mayr. Cmentarz ma kształt prostokąta w centrum krzyż z drewna, ogrodzenie z rur żelaznych na słupkach betonowych. Co ciekawe, tabliczka informacyjna mówi o 37 pochowanych tam żołnierzach. Może chodzi o 32 mieszkańców Ropy, którzy to polegli na różnych frontach Wielkiej Wojny, walcząc w szeregach armii C. K. Wspominając już XX wiek, pozostańmy na chwilę przy Wojnach Światowych. I WŚ przyniosła na teren BN śmierć i zniszczenie. Na terenie Ropy działał szpital polowy C. K. Armii, ulokowany w dworze. Kiedy na pewien czas wieś zajęli Rosjanie, spalili m. in. całe wyposażenie szkoły. II WŚ przyniosła zagładę licznej w Ropie i okolicach społeczności Żydowskiej. We wsi i okolicach działały oddziały partyzanckie AK dowodzone przez F. Paszka "Kmicica"z Grybowa i B. Koryga "Orlika" z Gorlic. Sformowano tutaj także oddział BCh.
zabytkowe nagrobki, m. in. Konfederatów Barskich |
napis już niestety się zatarł... |
cmentarz wojskowy nr 72 w Ropie |
Prócz zabytków znajdziemy tu miejsce gdzie zapoznamy się z budownictwem ludowym z pogranicza polsko-słowackiego. Mowa tu o Parku Miniatur o którym wspominaliśmy na początku artykułu. Ta ekspozycja mieści się w parku, niedaleko kościoła. Park ten ma 30 miniatur w skali 1:25. Znajdziemy tu wiele cerkwi z terenu Karpat zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej. Lecz nie tylko! Możemy przekonać się na własne oczy jak wygląda np.zagroda łemkowska spacerując między drzewami, będąc w jednym miejscu! Czyż to nie wspaniałe?:)Wielka szkoda, że nie jest znany szerszemu gronu. Gdy opowiadaliśmy znajomym o tym, że w Ropie jest Park Miniatur architektury drewnianej dziwili się, że mieszkają tak niedaleko i nie mają pojęcia o istnieniu takiej atrakcji. Mamy jednak nadzieję, że to się zmieni :)Wstęp do parku jest bezpłatny, a jego teren otwarty przez cały rok. Więcej o nim napiszemy już niedługo - cierpliwości :)
widok na fragment ekspozycji - przybliżymy Wam ją szczegółowo niebawem :) |
"mały" i "duży" :) |
A ponad to jeśli "kręci" Was wypoczynek nad wodą, Ropa jest doskonałym miejscem do zatrzymania się na nocleg. Od tego miejsca jest bowiem "rzut beretem" do Jeziora Klimkówka. A w okolicy jeszcze warto pozwiedzać m.in.: Zagrodę Maziarską w Łosiu, oraz Kunkową, Bielankę i Uście Gorlickie, o których z czasem dowiecie się nieco więcej :)
A jak my pamiętamy Ropę? Odwiedziliśmy ją rok temu, na przełomie lutego i marca. Pogoda co prawda nam wtedy nie dopisała - było chłodno i chmurno, a chwilami nawet i deszczowo. Wówczas to w Ropie zaczęliśmy mini - wycieczkę, odwiedzając po kolei omawianą Ropę, Łosie, , a w drodze powrotnej Szymbark. Z Gorlic podjechaliśmy autobusem do skrzyżowania w Ropie, i stamtąd podeszliśmy kilkaset metrów do centrum wsi. Spodobała się nam. Zdziwił nas jej ogrom, liczni spotykani mieszkańcy, gęsta zabudowa, nierzadko nowoczesna. Jakże to kontrastowało np. z wsią Łosie! Żałowaliśmy bardzo że nie dopisała pogoda i brakowało czasu na skrupulatne zwiedzanie... Bardzo chętnie tam wrócimy przy najbliższej okazji, najlepiej letnią porą :)
Na dziś to tyle.
Pozdrawiamy serdecznie
Do zobaczenia na szlaku!
Źródła informacji:
Beskid Niski przewodnik, Rewasz, Pruszków, 1999
Galicyjskie cm entarze wojenne. Przewodnik T.1 Beskid Niski i Pogórze. 1995, Roman Frodyma, Pruszków.
Tomasz Darmochwał Besid Niski polski i słowacki. Przewodnik 1995 Białystok
P. Libicki, Dwory i pałace wiejskie w Małopolsce i na Podkarpaciu, 2012
www. drewniana.malopolska.pl
www.ropa.iap.pl
pl.wikipedia.org
Jak zwykle ciekawy i pełen interesujących szczegółów post. Poważnie rozważam odwiedzenie w tym roku tego urokliwego zakątka Polski.Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDziękujemy i zapraszamy serdecznie do Ropy i jej okolic to naprawdę fascynujące miejsce:)
UsuńPozdrawiamy
Jeszcze się nie spotkałam z parkiem miniatur poświęconym budowlom ludowym. Bardzo ciekawe miejsce.
OdpowiedzUsuńCały artykuł ciekawy i szczegółowo opisujący Ropę. Pozdrawiam.
Zatem zapraszamy do odwiedzenia:) naprawdę warto zobaczyć te miniaturowe cudeńka na własne oczy:)
UsuńDziękujemy
Pozdrawiamy serdecznie
Widziałam kościół w Ropie. Trochę fatalnie położony.
OdpowiedzUsuńNie widziałam wnętrza bo jak prawie każdy kościół w naszym kraju, także był zamknięty.
Może kiedyś zobaczę tamtejszy Park Miniatur, lubię je poznawać.
Pozdrawiam serdecznie:)
Niestety, taki "urok" zwiedzania świątyni. Ostatnio będąc w Iwoniczu, zupełnie przez przypadek udało się nam zwiedzić go w środku.
Usuńa co do Parku Miniatur to zapraszamy serdecznie:)
Pozdrawiamy
Przewędrowałem tamtędy z dwadzieścia lat temu... szmat... parku miniatur oczywiście nie było, restauracji chyba też - cmentarze jedynie pamiętam...
OdpowiedzUsuńZapraszamy zatem do ponownego odwiedzenia tamtego miejsca, może przy okazji zobaczysz też ciekawą okolicę:)?
UsuńPozdrawiamy
Zawsze u Was mogę się czegoś ciekawego dowiedzieć o miejscu , którego nie widziałam. Swoim postem zachęcacie do zobaczenia go. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńCieszy nas to ogromnie Gigo ;) I sprawiasz nam tymi słowami nieopisaną wręcz przyjemność ;) Miło że są ludzie którzy interesują się tą krainą ;)
UsuńPozdrawiamy cieplutko, wiosennie ;)
Witam.
OdpowiedzUsuńJak zwykle niezwykle. No i te zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie i do siebie zapraszam.
Michał
Cześć Michale ;)
UsuńDziękujemy bardzo za dobre słowo. Zdjęć lepszych przyznam nie mamy, pogoda nam nie dopisała specjalnie ;)
Ale polecamy mimo to Ropę, warto tam wpaść ;)
Pozdrawiam serdecznie ;)